CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA  güçlü bir antioksidandır. Yani CLA‘ya sadece yağ yakıcı olarak bakmamak gerekir. CLA‘nın yağ yakmaktan ziyade, yağı depolamayı önleyen bir işlevi vardır. Piyasada bulunan oturduğunuz yerden yağ yakın, zayıflayın gibi reklamlara önem vermeyin, egzersize ve beslenmeye de dikkat edin. Çünkü bu ürünlerin amacımıza tam olarak hizmet edebilmesi için spor yapmak gereklidir.

Uyarı: L Carnitine veya CLA gibi yağ yakımına yardımcı ürünleri piyasada “bitkisel yağ yakımı” , “zayıflatıcı hap” vb tabirlerle satılan ne işe yaradığı belli olmayan ilaç türevi şeylerle asla kıyaslamayınız.

CLA Ne İşe Yarar?

CLA, Omega-6 doymamış temel bir yağ asididir. CLA, besindesteği olarak aspir bitkisinden elde edilen bir yağdır. Bu madde doğada kırmızı ette bol miktarda bulunur. Yağ depolanmasını engelleyici olması yanı sıra kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etkilerini de bulunmuştur. İnsan vücudunda direk olarak üretilemediği için az da olsa ancak beslenmeyle dışarıdan alınabilir.

İnsan vücudunda yağların ürettiği “Lipoprotein Lipaz” adlı bir enzim bulunmaktadır. Bu enzim, yağların hücrelerde depolanmasını sağlamaktadır. Aslında açlık durumunda kullanıma hazır enerji açığa çıkarmak için bu enzim salgılanır. Bu hormon insandan insana değişir. Bayanlarda kalça basen, erkeklerde ise bel ve göbek bölgesinde yoğun olarak salgılanmaktadır. CLA‘nın, bu hormonu kısıtlayarak vücudun yağ depolamasını engellediğini görülmüştür. Yemeklerden aldığımız yağ, CLA ile birlikte hücrelerde tutunamayacak ve direk hazır enerji olarak kanımıza karışarak kullanılacaktır. En iyi etki için CLA kullanırken spor yapmak gerekir. Spor  ile yağları enerji olarak kullanıp kolayca yakmamız daha kolay olacaktır.

Amerika’da hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada CLA verilen farelerin bir süre sonra yağ oranı %50 oranında düşüş görülmüştür. Tabi insan bedenindeki etkileri aynı oranda değildir. Tüm deneklerde yağ oranlarında aşırı azalma gözükmese bile yağ dokusunun büyüme hızının durduğu belirlenmiştir.

Tüm diyet programlarını veya diyetisyenlerin görüşlerini inceleyin, “yağ yakmak için sağlıklı yağ alınması gerek” cümlesini sıkça kullanırlar. İşte CLA dediğimiz şey de bu “sağlıklı yağ”ı bize sağlar.

CLA Nedir

CLA Doğada Nelerde Bulunur?

Doğada süt, tereyağı, sığır ve koyun etinde bulunur. Besinlerin içeriğine göre gr. olarak sıralayacak olursak

 • Kuzu eti
 • Doğal süt
 • Doğal tereyağı
 • Köy peyniri
 • Büyükbaş eti

CLA’nın Faydaları Nelerdir?

CLA hakkındaki araştırmalar 30 yıldır yapılmaktadır. Bu araştırmalarla birlikte CLA‘nın farklı alanlarda da etkileri olduğu görülmüştür. Yağ hücrelerinin depolanmasını önlediğinden bahsetmiştik. Bunun dışındaki faydaları ise şunlardır

 •  Yağların yakılmasını sağlayarak enerji verir, kas gelişimine katkıda bulunur.
 • Metabolizmayı hızlandırır ki bu bir sporcu için nimettir.
 • Yağ oranının azalmasıyla birlikte Trigliseridi (kandaki yağ oranı) düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fareler üzerindeki deneyler neticesinde kanser hücrelerinin oluşumunu azalttığı görülmüştür
 • İnsülin direncini azaltır. (İnsülin direncinin yüksek olması kilo alımını destekler)

Antioksidan etkisi olduğundan bahsetmiştik. Yağ oranını azaltarak yağsız bir kas kütlesi oluşumuna yardımcı olduğu için hücreler için gençleştirici bir etki oluşturmaktadır.

Vücutta yağ dokusu, kas dokusuna göre hacim olarak 2 katı yer kaplar. CLA kullanımıyla eriyen yağ hücrelerinin yerine kas hücrelerinin yerleştiğini görülmüştür. Yani bu şekilde “yağsız kas kütlesi” alımı gerçekleşmiştir. Bu da vücudu sıkılaştırır daha fit bir görüntü sağlar.

CLA ile ilgili kendi tecrübelerimi söylemek gerekirse öncelikle gerçekten deri altındaki yağı azalttığı bir gerçek, fakat şunu eklemeliyim ki CLA anlık etki veren bir ürün değil, düzenli bir kullanım gerektiriyor. Özellikle düzenli bir diyet döneminde bir kaç ay kullanırsanız gerçekten güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bu arada l-carnitine ile birlikte kullanıldığında özellikle bayanlarda ciddi manada selüliti azalttığı ve cildi güzelleştirdiği gözlemlenmiştir.

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA, l-carnitine ile birlikte kullanılırsa daha başarılı sonuçlar verecektir. CLA dışarıdan aldığımız yağların vücudumuzda depolanmasını engellerken, l-carnitine sayesinde de vücudumuzda depolanan yağların eritip enerjiye dönüşmesini sağlayacak. Tabii kullanımı esnasında mümkün olduğunca diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanırken yemeklerden önce günde 2-3 kapsül kullanılır. Pek çok çeşit CLA markası bulunmaktadır. O nedenle günlük belirlediğimiz 2-3 kapsül ortalama miktardır, ürünün kullanım önerisine mutlaka uyunuz.

CLA Yan Etkileri Ve Zararları Var Mı?

CLA ile ilgili şuana kadar hiç bir yan etki görülmemiştir. Sonuçta omega 6 yağ asidi(balık yağı gibi düşünün) Fakat kullanımı sırasında spor yapılırsa daha etkili olur. Çünkü CLA, günlük gıdalardan aldığımız yağların vücutta depolanma miktarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli sporla birlikte rahatlıkla kullanılabilir.

En İyi CLA Hangisi?

CLA olarak piyasada pek çok marka mevcut, benim kendi önerim ise Olimp CLA’dan yana. Neden derseniz Olimp, Avrupa’nın en büyük ilaç fabrikalarından birine sahip çok tecrübeli firma, yan iş olarak da supplement üretimi yapıyor o sebeple ürünleri çok kaliteli. Olimp CLA ürünü ise yeşil çay özü ve ekstra L-carnitine içermesi sebebiyle oldukça başarılı bir ürün. Bu arada CLA kullanımlarının en az bir kaç aylık düzenli kullanım periyoduyla sonuç verdiğini de hatırlatmak isterim.

Olimp CLA fiyat bilgisi için tıklayınız

En Çok Okunanlar

2 Comments

 1. Mehmet Günak

  Aralık 29, 2016 at 9:00 am

  Buradan öğrenip düzenli cla kullanımına başladım ben yaklaşık 3 ay 3 kutu olimp cla kullandım ilk başlarda etki etmiyor sandım ama kullandıça etkisi arttı sanki.3 ay sonunda özellikle göbek ve yan bölgelerde gerçekten ciddi fark oldu.ayrıca kötü kolestrolüm de baya düştü kendimi daha sağlıklı hissediyorum.CLA gerçekten çok faydalı bir yağ asidi.en iyi etki için l-carnitine ile birlikte almanızı öneririm

  • edit

   Aralık 29, 2016 at 10:12 am

   Hep söylediğim gibi Mehmet Bey, CLA uzun vadeli bir üründür. Ayrıca dediğiniz gibi sağlık açısından da çok faydalı esansiyel yağ asidi sonuçta

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to friend