CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA  güçlü bir antioksidandır. Yani CLA‘ya sadece yağ yakıcı olarak bakmamak gerekir. CLA‘nın yağ yakmaktan ziyade, yağı depolamayı önleyen bir işlevi vardır. Piyasada bulunan oturduğunuz yerden yağ yakın,zayıflayın gibi reklamlara önem vermiyoruz, egzersize ve beslenmeye de dikkat ediyoruz. Çünkü yağ yakıcı vb ürünlerin amacımıza hizmet edebilmesi için yine antrenman yapmak gereklidir.

Uyarı: L Carnitine veya CLA gibi yağ yakımına yardımcı ürünleri piyasada “bitkisel yağ yakımı” , “zayıflatıcı hap” vb tabirlerle satılan ne işe yaradığı belli olmayan ilaç türevi şeylerle asla kıyaslamayınız.

CLA Ne İşe Yarar?

CLA, Omega-6 doymamış temel bir yağ asididir. Bu madde doğada kırmızı ette bol miktarda bulunur. Yağ depolanmasını engelleyici olması yanısıra kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etkilerini de bulunmuştur. İnsan vücudunda direk olarak üretilemediği için az da olsa ancak beslenmeyle dışardan alınabilir.

İnsan vücudunda yağların ürettiği “Lipoprotein Lipaz” adlı bir enzim bulunmaktadır. Bu enzim, yağların hücrelerde depolanmasını sağlamaktadır. Aslında açlık durumunda kullanıma hazır enerji açığa çıkarmak için bu enzim salgılanır. Bu hormon insandan insana değişir. Bayanlarda kalça basen, erkeklerde ise bel ve göbek bölgesinde yoğun olarak salgılanmaktadır.CLA‘nın, bu hormonu kısıtlayarak vücudun yağ depolamasını engellediğini görülmüştür. Yemeklerden aldığımız yağ, CLA ile birlikte hücrelerde tutunamayacak ve direk hazır enerji olarak kanımıza karışarak kullanılacaktır. En iyi etki için CLA kullanırken spor yapmak gerekir. Spor  ile yağları enerji olarak kullanıp kolayca yakmamız mümkün olacaktır.

Amerika’da hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada CLA verilen farelerin bir süre sonra yağ oranı %50 oranında düşüş görülmüştür. Tabi insan bedenindeki etkileri aynı oranda değildir. Tüm deneklerde yağ oranlarında aşırı azalma gözükmese bile yağ dokusunun büyüme hızının durduğu belirlenmiştir.

CLA Nedir

CLA Doğal Olarak Nelerde Bulunur?

Doğada süt, tereyağı, sığır ve koyun etinde bulunur. Besinlerin içeriğine göre gr. olarak sıralayacak olursak

 • Kuzu eti
 • Doğal süt
 • Doğal tereyağı
 • Köy peyniri
 • Büyükbaş eti

CLA’nın Faydaları

CLA hakkındaki araştırmalar 30 yıldır yapılmaktadır. Bu araştırmalarla birlikte CLA‘nın farklı alanlarda da etkileri olduğu görülmüştür. Yağ hücrelerinin depolanmasını önlediğinden bahsetmiştik. Bunun dışındaki faydaları ise şunlardır

 •  Yağların yakılmasını sağlayarak enerji verir, kas gelişimine katkıda bulunur.
 • Metabolizmayı hızlandırır ki bu bir sporcu için nimettir.
 • Yağ oranının azalmasıyla birlikte Trigliserid (kandaki yağ oranı) nı düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fareler üzerindeki deneyler neticesinde kanser hücrelerinin oluşumunu azalttığı görülmüştür
 • İnsülin direncini azaltır. (İnsülin direncinin yüksek olması kilo alımını destekler)

Antioksidan etkisi olduğundan bahsetmiştik. Yağ oranını azaltarak yağsız bir kas kütlesi oluşumuna yardımcı olduğu için hücreler için gençleştirici bir etki oluşturmaktadır.

Vücutta yağ dokusu, kas dokusuna göre hacim olarak 2 katı yer kaplar. CLA kullanımıyla eriyen yağ hücrelerinin yerine kas hücrelerinin yerleştiğini görülmüştür. Yani bu şekilde “yağsız kas kütlesi” alımı.gerçekleşmiştir. Bu, gayet istenen bir durumdur.

CLA Kullanımı

CLA, carnitine ile birlikte kullanılırsa daha başarılı sonuçlar verecektir. CLA dışarıdan aldığımız yağların vücudumuzda depolanmasını engellerken, karnitin sayesinde de vücudumuzda depolanan yağların eritip enerjiye dönüşmesini sağlayacak. Tabii kullanımı esnasında mutlaka diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanırken yemeklerden önce günde 3 kapsül kullanılır. Pek çok çeşit CLA markası bulunmaktadır. O nedenle günlük belirlidiğimiz 3 kapsül ortalama miktardır, ürünün kullanım önerisine mutlaka uyunuz. 18 yaş altının ve hamilelerin kullanması doğru değildir.

CLA Yan Etkileri Ve Zararları Var Mı?

CLA ile ilgili şuana kadar bir yan etki görülmemiştir. Fakat kullanımı sırasında mutlaka spor yapılmalıdır. Çünkü bu madde dışardan aldığımız yağları vücutta depolatmadan direk kana karışmasını sağlar. Bunun sonucu spor yapmadan kullanmak kandaki yağ oranımızı arttırır. Bu durum da bize yarardan çok zarar verir. Fakat düzenli sporla birlikte rahatlıkla kullanılabilir.

Gelen arama kelimeleri
  cla nedir,cla ne işe yarar,cla yag yakici,cla kullanımı,cla nasıl kullanılır,cla nedir ne işe yarar,cla nın faydaları,cla faydaları,cla yağ yakıcı nasıl kullanılır,cla nedir nasıl kullanılır,cla one nedir,cla one ne ise yarar,cla nasıl kullanılmalıdır,cla ne zaman alınmalı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir