Definasyon Ne Demek?

Bu sporla ilgileniyorsanız “definasyon” veya “define vücut” tabirlerini pek çok kez duymuşsunuzdur. Definasyon kelimesi ingilizceden dilimize geçmiştir ve anlamı “açıklaştırmak,netleştirmek” demektir.

Bu kelimeyi vücut geliştirme sporuyla düşündüğümüz zaman, vücudun yağlarından ayrılıp kasları oluşturan tüm parçaları,damarları bile “net” hale getirilmesini definasyon olarak açıklayabiliriz.

 

Definasyon vücut geliştirmecilerin en korkulu dönemidir. Çünkü iyi bir fizik oluşturmadaki son aşamadır. Bütün kış dönemindeki emeklerinizin karşılığını definasyon dönemi sonununda alırsınız. O nedenle bu dönem çok önemlidir. 90 dakikayı iyi oynadığınız bir maçı uzatmalarda kaybetmek istemeyiz.

Uzun süre boyunca çok iyi antreman yaparak kaslarını geliştirmiş bir kişi definasyona girmezse yaptığı vücudu estetik görünmez.Definasyon döneminde ağılık antremanı ikinci plandadır.Asıl önemli olan istikrarlı ve özenli bir beslenme planı ve bu süreç içerisindeki iradedir.

fit2-500x500

Vücudun yapısının kalitesini ve estetiğini gösteren en büyük unsur definasyon sonucu ortaya çıkan görüntüdür. Olabildiği kadar inceltilmiş deri ve o derinin altında görülebilen kas lifleri ve damalar o vücudun rütbeleri gibidir.

Define bir vücuda sahip olmak basit bir kaç diyetle olmaz. Ciddi bir diyet programı gerektirir. Kışın “bulk” dönemi tabir ettiğimiz dönemde, serbestçe yiyip ağır antremanlar yaparız. Fazlasıyla da beslendiğimiz için vücudumuz oldukça glikojen depolar. Bu nedenle de bulk döneminde fazla zorlanmayız, ama sıra bahara yani definasyon dönemine gelince işler farklılıklaşır zorlaşır. Bu dönemde alıcağınız sonucu iradeniz belirler.

Yenilmeyin !

 

Gelen arama kelimeleri
    DEFİNASYON NE DEMEK,define vucut,definasyon dönemi ne kadar sürer,deinede değirmen taşı oymalı ne demek,krkaltl ne demek,kırkaltılık ne demek,define vücut nedir,define bir vücut için,define olmak ne demek,define dönemi nedir,define vücut yapmak,definisyon ne,deginasyon ne demek,gogus programi define icin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Antreman.NET

Mail Aboneliği

Vücut geliştirme, fitness ve beslenmeyle ilgili yeni yazılarımızı kaçırmamak için e-mail listemize katılmak ister misiniz?