Futbolcu Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Futbol en çok yapılan ve takip edilen spor dalıdır. Özellikle gençlerin ve çocukların bir futbol takımın altyapısında veya spor okullarında, düzenli olarak futbol antrenmanı yaptıklarını biliyoruz. Sporun hangi dalı olursa olsun yapılan antrenmanlar ve egzersizler yanında mutlaka beslenme alışkanlıkları ve programlamaları olmalıdır. Dinlenme ve uyku zamanlamaları ile düzenli olarak kazanılan sporcu sağlıklı beslenme alışkanlıkları sayesinde hem daha başarılı bir futbolcu olunur hem de sağlık açısından daha net fiziksel kazanımlar elde edilir. Sporcu beslenme kategorisi içerisinde günde harcanan enerji düzeyi açısından değerlendirildiğinde futbol hayli yorucu bir spor dalıdır. Bu nedenle sporcu diyet listeleri hazırlanmalıdır.

diyet-beslenmesi

Sporcu sağlıklı beslenme alışkanlığı çocuk yaşlarda başlanmalıdır. Özellikle genç ve çocukların, altyapılarda bu alışkanlığı kazanmaları ilerleyen yaşlarda kendilerine daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Sporcu beslenme kategorisi içinde futbol ile uğraşanların sabah kahvaltısında, kaşar ve beyaz peyniri, zeytin, tereyağı, bal ve yumurta gibi protein ağırlıklı bir beslenme listesi oluşturmaları gerekir. Antrenman programına göre, spor yapmadan en az 2 saat öncesinde kahvaltının zamanlaması ayarlanmalıdır. Sporcu diyet listesi içinde futbolcuların öğlen yemeklerini saat 13 gibi yemeleri idealdir. Patates yemekleri, beyaz ve kırmızı etin ana yemek olduğu, makarna ve pilavın ilave edildiği karbonhidrat ağırlıklı bir menüyü uygulamaları gerekir. Meyve suyu ve sütlü tatlılar ile öğle yemeği sonlandırılabilir. Akşam yemeğinde ise sebze ağırlıklı, makarna ve pilav takviyeli yemekler tercih edilmelidir.

futbolcu-antrenmani

Ara öğünlerde ise ikindi vaktinde kek, bisküvi yenebilir. Özellikle müsabakaların olduğu gecelerde meyvelerin yenmesi sağlıklı olacaktır. Sporcu sağlıklı beslenme listesi içerisinde ızgaralar, makarnalar ve sebze yemekleri liste başı olmalıdır. Aktif spor yapan gençlerin sporcu beslenme kategorisi kurallarına uyması ve bir uzman yardımı alınarak günlük kalori ve protein ihtiyaçlarına yönelik sporcu diyet listesi oluşturulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to friend