Kilo Alınca Boy Kısalır Mı?

İnsanlar arasında merak edilen ve çokça sorulan bir konu olan kilo alınca boy kısalır mı sorusunu sizin için inceliyoruz.

Kilonun boy üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur fakat dolaylı olarak etkileri mevcuttur. Bu etkiler nedir derseniz, örneğin fazla kilo demek aynı zamanda omurgaya binen fazla da yük demektir. Omurgamız 33 omurdan oluşur ve hepsinin arasında ortalama 1 cm uzunluğunda sümgerimsi yapıda yumuşak diskler vardır. Fazla kilolarımız bu diskleri sıkıştırarak boyun daha kısa gözükmesine neden olabilir, şöyle ki fazla kiloların yapacağı baskıdan dolayı her disk zaman içinde   1 veya 2 mm bile kısalsa 33 omur olduğu için toplamda 3,3-6,6 cm daha kısa gözükmemize sebep olabilir. Ayrıca fazla kilo demek uzun vadede(gençlikten-yaşlılığa) daha hızlı bir vücut yaşlanması demektir, zira her vücut yaşlanana kadar yer çekimi etkisi nedeniyle yüzü ve derisi aşağı doğru sarkıyor, vücut ve omurga bile yer çekimi ve yaşlılık etkisiyle yamuluyor eski formunu kaybediyor. Bu etki de kilomuz ne kadar fazla olursa(yer çekimi kuvveti de o kadar fazla olacağından) yaşlılık emareleri de o denli etkili olacaktır. Zayıf insanlar geç yaşlanır/çökmez diye bir tabir vardır Türk halkı arasında bilirsiniz. İşte bunun nedeni de zayıf olmanın sonucu, yaşlanana kadar yer çekiminden daha az şekilde etkilenmenin sonucudur.

boy uzaması

Kilo Verince Boy Uzar Mı?

Bu dediklerimin tam tersini düşünürseniz, kilo vererek diskleri rahatlattığımızda bir kaç santime kadar boy farkı görmemiz olasıdır ama tabi mucizevi rakamlar beklemek hayalcilik olur. Boyunuzu uzatmak istiyorsanız mutlaka kilo verip, boy uzatma egzersizleri yapmanızı öneririm.

Sonuç olarak kilo verin, hem görüntü hem sağlık olarak emin olun çok daha iyi hissedeceksiniz.

Mutlaka okumanızı ve uygulamanızı önerdiğim diğer yazılar:

Resimli Boy Uzatma Egzersizleri

Zayıflamak İçin Sağlıklı Diyet Listesi

En Çok Okunanlar

5 Comments

 1. emine

  Ağustos 1, 2017 at 9:29 am

  Ben zaten zayıfım 47 48 kilodaym ama boyum bana göre kısa arkadaşlarmn sanki bnden az daha uzun gibi sizce uzarmı boyum

 2. Derya

  Ağustos 1, 2017 at 9:27 am

  Ama ben zaten zayıgım 47 48 kilodayım boyum da normal gibiymiş ama bana göre yaştlarım bnden biraz uzun nasl uzatabilirim.

 3. Pingback: Basen ve Kalça İnceltici Ev Egzersizleri - Antreman.NET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to friend