L Carnitine Nedir, Ne İşe Yarar?

L carnitine‘lerin görevi hücrelerde enerji üretmektir

L carnitine iskeletimizde ve kalp kaslarımızda daha fazla bulunur,böbrek,karaciğer ve beyine de oldukça bulunur.Bu sayede besinler enerji şeklinde metabolize edilir

L carnitine hem doğal hem de yapay yollardan elde edilebilen kaliteli bir supplement çeşididir.Doğal olarak et,balık,süt ürünleri ve avokadoda bulun

L carnitine hücelerde enerji üretirken oluşan toksikleri de uzaklaştırır bu sayede yağ yakımına yardımcı olur,kas yorgunluğunu da en aza indirir.
Günümüz şartlarında hayvancılıkta suni yemlenme sonucu kırmızı etteki L carnitine seviyesinde oldukça düşüş olmuştur. Bunun sonucunda obezite de artış gözlenmiştir. Doğal beslenen hayvanlarda L carnitine oranı çok daha yüksekdir. O nedenle de mümkün olduğunca fast food’dan uzak durmalıyız.

Uyarı: L Carnitine veya CLA gibi yağ yakımına yardımcı ürünleri piyasada “bitkisel yağ yakımı” , “zayıflatıcı hap” vb tabirlerle satılan ne işe yaradığı belli olmayan ilaç türevi şeylerle asla kıyaslamayınız.

L Canitine Zararlı mıdır?

L carnitine bügüne kadar yapılmış araştırmalarla zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. En büyük özelliği pahalı olmayan ve gerçek mana da etkili bir destek ürünüdür. Normalde zaten hücrelerde yağ yakımında kullanılan ve salgılanan bir maddedir, biz L carnitine’i dışardan alırsak bu bize yağ yakımı sırasında kolaylık sağlar hem de daha fazla yağ yakılacağı için daha fazla enerji açığa çıkar ve bu bize antremanlarımızın daha rahat geçmesini sağlar.

L-Carnitine ne kadar kullanılmalıdır?

L carnitine’i yüksek dozda almanın bir faydası yoktur, fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır ve çok fazla alırsanız karın ağrısı ve ishal yapabilir. Antreman yapıyorsanız eğer antremandan 1 saat önce erkekler 2-3gram(2000-3000mg), bayanlar ise 1-2gr(1000-2000mg) alabilir.

multipower_l_carnitine_liquid_forte_1800_mg_20_ampul_1973

L-Carnitine’in Özellikleri

 •  Amino asitlerin akrabası olarak nitelendirilen L-carnitine vitaminlere benzer etkiye sahiptir
 •  Vücudumuzda iskelet kaslarında,kalp kaslarında, böbrekte, karaciğer ve beyinde bol miktarda bulunur.
 •  Vücudumuzda çok önemli fonksiyonlara sahiptir.Vejeteryanlar mutlaka dışardan L carnitine almalıdır

L-Carnitine İçeren Doğal Besinler

 • Koyun eti: 210 mg/100 gr.
 • Kuzu eti: 78 mg/100 gr.
 • Sığır eti: 64 mg/100 gr.
 • Tavuk eti: 2.4mg/100 gr.

L-Carnitine Eksikliğinin Semptomları

 • Dokuların yağ bağlaması
 • Yağlanma sonucu kalp ve kaslarda fonksiyon bozukluğu
 • Yorgunluk hissi
 • İyileşme süresinin uzaması
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Sperm hareketlerinde yavaşlama
 • Protein sentezinde yavaşlama

L carnitine’i asla piyasada yağ yakıcı adıyla satılan ve insan sağlığını tehdit eden dolandırıcı ilaçlarla sakın KARIŞTIRMAYINIZ. L carnitine ilaç değildir, BESİN DESTEĞİDİR ve size yağ yakmayı vaat etmez “yağ yakımını kolaylaştırmayı” vaat eder. Gerisi size kalmıştır. Siz hakkını vererek spor yapıp kaliteli beslenip yanında da l carnitine takviyesi yaparsanız yağlarınızı daha hızlı yakar ve sağlıklı bir zayıflama yaşamış olursunuz. Zaten spor ve diyet yapmadan yağlarınızı yakacağınızı söyleyen bir ilaç duyarsanız ordan kaçarak uzaklaşın.

Gelen arama kelimeleri
  www antreman net,l carnitine ne işe yarar,carnitine ne işe yarar,karnitin ne ise yarar,l karnitin ne ise yarar,l-carnitine ne işe yarar,l carnitine nedir,carnitine nedir ne işe yarar,l carnitine nedir ne işe yarar,l-karnıtın ne işe yarar,le carnitine ne işe yarar,l-carnitine nedir,l-carnitine nedir ne ise yarar,l carnitine neye yarar