Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

Öncelikle bu yazıyı okumaya başlamadan önce internet çöplüğünde,sözlüklerde,forumlarda protein tozuyla ilgili okuduğunuz tüm bilgileri unutun. Öncelikle bilindiği gibi vücut geliştirme için en çok gereken besin proteindir. Çünkü kası oluşturur. Yani kasın ana maddesi proteindir. Vücut geliştirme yapanlar için de doğal yollardan protein ihtiyacını karşılamak her zaman mümkün olamayacağı için(ya da zor olduğu için) takviye olarak protein tozu almayı düşünürüz. Haliyle de protein tozları hakkında çok soru sorulur. Protein tozu da bize kas yapmamız için gereken bu proteini  pratik ve seri bir şekilde bize sunar. Her zaman et veya her zaman tavuk yiyemeyeceğimiz için protein tozlarının pratik olması en büyük avantajlarındandır. Protein tozu herhangi bir yan etkiye sebep olmaz, fakat düzenli ve doğru kullanımla kas inşası için  vücudumuz tarafından sindirilir ve oldukça etkilidir.

Protein Tozu Nasıl Yapılır? Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozları genelde peynir altı suyunun izole edilmesiyle elde edilir. Yani protein tozlarının hammaddesi peynirdir. Adını sıkça duyduğunuz Whey protein ise en saf protein çeşidinin ismidir. Peynir altı suyundan yapılır ve doğal işlemlerden geçirilerek yapılır. Sanılanın aksine kaliteli ürünlerdir, doğal ve zararsızdır. Örneğin siz bir öğünde doğal yollardan 40 gram protein almak istiyorsanız yaklaşık 5-6 yumurta yemeniz gerekmektedir. Bunu hazırlarken harcanan zaman,para ve pratiklikten de oldukça uzak olması nedeniyle sporcular protein tozu kullanma ihtiyacı duyar. 6-7 yumurta veya 200 gram et yemek yerine bir bardakta hazırlayacağınız süt ve whey protein tozu karışımı size bu proteini saniyeler içinde sunabilmektedir. Özellikle antreman sonrası hemen su ile karıştırdığımız proteini almamız, adeta protein diye çığlık atan sıcak kaslarımıza can suyu etkisi yapar, kasları besleyerek, kaliteli proteinin tüm kas lifleri tarafından emilmesini sağlayacaktır. Sabahları aç karnına da protein tozu almak da oldukça verimli sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü vücut uzun süre aç kaldığında,yenen her besini tüm vücuda göndermeye çalışır ve biz de bu süreçte protein tozu gibi kaliteli bir besin gönderirsek vücudumuz oldukça iyi bir protein emilimi yapmış olur. Ayrıca protein tozları genelde içerisinde vitaminler,creatine’ler,amino asitler,glutamine’ler gibi pek çok takviye besin ihtiva eder. Bunlar da size kas inşanızda,direnç kazanmanızda ve daha canlı olmanızda size yardımcı olur
protein tozu

Protein tozunu spor salonlarında bulabilirsiniz.Fakat eğer işi bilmiyorsanız spor hocalarınız bu ürünleri size çok güzel karlar kazanarak satacaktır ! o nedenle dikkatli olun, hemen ürünü ordan almayın, markasını ve türünü bir yere not edin eve gelip inceleyin fiyatlara göz atın uygun gelirse ondan sonra salonunuzdan alın. İlk başlarda size pahalı gelecektir ama ondan aldığınız proteini etten almaya kalksanız çok daha pahalıya geleceği için belirli bir düzen oturtup protein tozunu ona göre kullanırsanız maddi olarak sizi çok da zorlamayacaktır.

Protein Tozlarının Zararları veya Yan Etkileri Var Mı?

Protein tozunun vücut üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Öncelikle şunu unutmayın, zaten BU BİR HORMON DEĞİL, DOPİNG DEĞİL MUCİZE BİR ÜRÜN HİÇ DEĞİL bu, sadece kas yapmanız için kasın ana maddesi olan proteini size veren gıda takviyesi, yani kimyasal ilaç veya sentetik madde değil ! Kesinlikle kafanızdan ilaç kelimesini silin. Bu sadece destek ürün. Bu ürünü kullanınca müthiş güçlü olmayacaksınız, performansınız zirve yapmayacak, veya takır takır kaslarınız çıkmaya başlamayacak ! Ayrıca asla da o dev gibi gözüken vücüt geliştirme modelleri gibi olmayacaksınız. Sadece kasın oluşumu için gerekli maddeler temin edilmiş olacak, gerisi sizin beslenmenize ve sporunuzun kalitesine kalmış. Protein tozunu diyetisyenler dahi özellikle zayıf kişilerde kilo alma safhasında, kilolu kişilerde ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sebebiyle öğün olarak öneriyorlar. Hatta yapılan araştırmalarda whey proteinlerin vücuttaki kanser hücresine karşı bile iyi geldiği bilinmekte (araştırabilirsiniz pek çok üniversite makalesi mevcut) Çevremden duyduğum kadarıyla genç sporcular protein tozlarıyla ilgili ailelerinden çok tepki alıyor ve protein tozlarının zararsız olduğunu inandırmakta güçlük çekiyorlar. Sevgili ebebeynler istediğiniz yerde araştırabilirsiniz protein tozunun sporla birlikte takviye olarak kullanımı sonucu bir sorun yaşayan hiç bir şekilde bulamazsınız(bunu 30 kutunun üzerinde protein tozu bitirmiş ve normal fitlikte biri olarak söylüyorum) Bu ürünleri bebeklere doğduktan sonra takviye olarak verilen aptamil’ler gibi düşünebilirsiniz. Onlar da sütle karıştırılıyor ve protein-karbonhidrat-vitamin ve mineraller içeriyorlar. İşte protein tozları da aynı bunun gibi sadece daha geliştirilmiş hali. Tabii sadece kendini kanıtlamış kaliteli protein tozlarını kullanmanızı öneriyorum, bilinmedik markaları araştırmadan almanızı önermem. Protein tozundan verim alabilmek için gün içinde de mutlaka iyi bir beslenme programına sahip olmanız da gerek. Bunun için de diyetler bölümümüze bakabilirsiniz. Tekrar söylüyorum protein tozları ve sporcu destekleri steroid(doping) değildir. Protein tozları besin desteğidir, yani iyi bir beslenme programına EK olarak DESTEK olarak kullanılmalıdır. Kötü beslenip protein tozundan medet ummak, size pek fayda sağlamayacaktır.

Eğer halen ikna olmadıysanız Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün whey protein hakkındaki seminerlerini youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Whey proteini ev hanımlarına bile öneriyor. Ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Meltem Pekpak’ın da videosunu youtube’dan izleyebilirsiniz, o da besin desteklerini gayet bilimsel şekilde anlatıyor.

Protein tozları sadece, karaciğer fonksiyonlarının tam çalışmayan veya böbreklerinde büyük problem olan kişilere önerilmez. Bunun nedeni de hastalık bulunan organlara ekstra yük bindirmemektir.

X doktor Protein Tozlarına Zararlı Diyor? Siz Ondan Daha Mı İyi Biliyorsunuz? Diyenler

Doktorlara şüphesiz saygımız sonsuzdur. Fakat Türk medyasının bu durumu çarpıtması nedeniyle bazı doktorlar da bu çarpıtmanın etkilerini yaşıyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda yağ yakmak için “tarım ilacı” kullanan, evet yanlış duymadınız “tarım ilacı” kullanan bir sporcunun kalp krizi geçirip ölmesinden sonra Türk medyası ilgi çekmek için “kas yapıcı madde kullanan sporcu hayatını kaybetti” diye haber yapıyor. Yani medyaya göre protein tozu, steroid, doping, tarım ilacı, zehir vs hiç bir farkı yok, hepsine toptan bir isim vermişler, bu isim de “kas yapıcı madde”. Yine 1 yıl önce koşu bandında vefat eden bir sporcu için yine aynı başlığı kullandılar “kas yapıcı madde kullanan sporcu kalp krizi geçirdi” diye, sonra adamın otopsi raporunda zayıflamak için kullanılan bir steroid(doping) kullandığı ortaya çıktı. Bu tarz haberler elbette gerek amatör sporcuları gerekse ebebeynleri tedirgin edebiliyor fakat işin aslı tamamen yukarıda anlattığım gibidir. Bu tarz haberlerden de etkilenen bazı doktorlar olayı baştan kestirip atmak için protein tozları gibi besin desteklerine “kullanmayın” diyip geçebiliyor. Bunun nedeni de dediğim gibi tamamen medyanın insanları yanlış bilgilendirmesidir . Zaten bir sporcu doktoru, sporcu diyetisyenine veya sporla ilgili bir hekime bu durumu sorarsanız hemen hemen bu anlattıklarımın doğruluğunu size teyit edecektir.

Protein Tozları Pahalı Mı?

Evet ilk etapta protein tozu insanın gözüne pahalı geliyor fakat bir kıyaslama yaparak durumu inceleyelim. Örneğin kaliteli ve uygun bir protein tozu olan Nutrend Whey Protein 2250 gram ve 179 lira. Porsiyon başına 30 gramdan 1 kutudan 75 porsiyon çıkar. Haftada 4 gun spora gitseniz ayda 16 gün eder. 75 porsiyonu da bitirmek için yaklaşık 5-6 ay geçmesi gerekir. Yani 1 kutu protein bu kullanımla 5-6 ay gidebiliyor. Ürünün porsiyon başına fiyatı da 2,39 tl’ye geliyor. Aynı oranda proteini toz yerine lor peynirinden almaya kalksanız 250gram lor peyniri yemeniz gerekiyor, bunun da porsiyon fiyatı 2,50 tl ediyor… 250gram lor peynirinin yeme zorluğundan ve geç sindirilmesinden bahsetmiyorum bile. Ayrıca et fiyatlarıyla kıyaslamaya da girmiyorum zira kazanan yine protein tozu oluyor.

Protein Tozunun Böbreklere Bir Zararı Var Mı?

Biz burda bu konuyu ne kadar anlatsak boş sonuçta herhangi bir tıp dalında doktor değiliz, en iyisi size İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji(Böbrek sağlığı) Bilim Dalından Prof. Dr. Meltem Pekpak cevaplasın. İzliyoruz(protein tozları zararlı mı? konusu için 8.00dk’dan itibaren izleyebilirsiniz)

Karar sizin

İyi sporlar

 

Gelen arama kelimeleri
  protein tozu zararlı mı,protein tozu ne ise yarar,protein tozu nedir,protein tozu zararlımı,protein tozu,protein tozu zararları,protein tozu zararlı mıdır,protein tozunun zararlari,protein tozları zararlı mı,protein tozu nedir ne işe yarar,protein tozları zararlımı,kalça egzersizleri resimli,protein tozu zararlımıdır,protein tozunun zarari var mi
 • Alper

  Öncelikle cevap verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler. Ben whey matrix 3 almayı düşünüyorum ama kafamda bir soru var whey matrix 3 ü
  n içinde kreatin var ben kreatin almayıda planlıyordum.Bana yetermi bu kreatin yoksa alayımmı.Çünkü proteini antremandan sonra bir ölçek almayı planlıyorum ama kreatini antremandan önce almam lazım ne yapmalıyım????

  • Admin

   matrix 3 size yetecektir

 • serkan aslan

  Supplement alacaksanız ve ne kullanacağınızı bilmiyorsanız detaylı bir şekilde öğrenmek ve bireysel olarak doğru bilgiye ulaşmak için başvurabilirsiniz. arayın ne isterseniz sorun. bu işin iyisi. 1 yıldır her soru işaretinde başvurduğum tek kaynak ve protein tozu ve diğer ürünler hakkında objektif bilgi alabiliyorum

 • taylan

  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu. Ben 17 yaşındayım 69 kiloyum ve 1.83 boyundayım. 4 sene aralıksız yüzme yaptım. Şimdide fitness’a başlamaya karar verdim bu 3.haftam haftada 3 kez gidiyorum yani 7.günüm. Protein tozuna şimdi mi başlamalıyım yoksa zaman geçtikden sonra mı ?

  • Admin

   Fitness’a geçtikten bir ay sonra başlayabilirsin. Tabii iyi beslenmeyi unutma

 • İsmail

  iyi günler. Ben 2 hafta önce karaciğer nakli(verici) oldum. 3 ay sonra karaciğerim kendini tamamlayacak spora devam edebileceğim, protein tozu kullanmam da bi sorun olur mu acaba?

  • Admin

   İyi günler. Karaciğer enzimlerinde bir sorun olmaması kullanmanız için yeterli olur ama doktor kontrolu şart. Karaciğeriniz kendini tamamladıktan sonra bir tahlil olursunuz sanırım onun sonucuna göre hareket etmek gerek

 • talha

  Genelde protein kullanmayı bıraktığınızda vücutta sarkmalar oluyor diyorlar bu konu hakkında nediyorsunuz

  • Admin

   Hayır böyle bir şey biyolojik olarak imkansız böyle bir durum yoktur

 • batuhan

  iyi günler hocam.ben yaklaşık 1 senedir evde düzenli olarak vücut çalıştım,belli bi alt yapı oluşturdum.Şimdi spor salonuna başlamaya karar verdim yaş 18 boy:183 kilo:77.Sizce protein tozu spora başladıktan sonra kullanmalımıyım,cevabınız evetse spora başladıktan ne kadar süre sonra??

  • Admin

   Merhaba. 1 ay sonrası uygundur. Tabiki iyi bir beslenmeyle. Bu arada ürün bakarken istersen mail at yardımcı olurum info@antreman.net

 • ahmet yılmaz

  benim göğüs ve göbekde sarkma var ben kilo verdim 16 kilo yaşım 18 70 kiloyum boy 1.80 ama yağlı duruyor 6 aydırda bady yapıyorum ağırlığıda artırıyorum sadece 2-3 ay sadece göğüs bölgesine çalıştım nerdeyse bu yüzdenmi gelişmedi sizce ? bide protein tozu kullansam yağları yok edebilirmiyim artık kasa dönüştürmek istiyorum takatim dermanım kalmadı yıldım iyice

  • yasinolmez

   Aynı bölgeh hep çalışılmaz böyle yaparsan kas kaybedersin. Öncelike güzel bir programa geç sitede mevcut. Ardından güzel beslen ve carido yani koşu ve bisiklet antremanları da yap. Protein tozu kas yapımına yardımcı olur

 • Alper

  MERHABA BEN 16 YAŞINDAYIM 1.84 BOY 67 KİLOYA SAHİBİM. 2 SENEDİR PROFESYONEL OLARAK ATLETİZM YAPIYORUM.ARTIK KULLANMAM GEREKTEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. SİZCE NE YAPMALIYIM BİRAZ BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM :)

  • yasinolmez

   Kullanabilirsin kas kazanma konusunda sana faydası olacaktır tabiki mucize bekleme :)

 • mert

  Merhaba ben 1.82 boyunda 79 kiloyum ve 16 yaşındayım. 1 bucuk haftadir spora basladim sizce protein takviyesi almali miyim

  • yasinolmez

   Sen bilirsin gerek yok bence şimdilik

 • http://www.antreman.net/protein-tozu-nedir-protein-tozu-zararli-mi/ HASAN

  MRB HCAM BN 79 KILOYUM BOYUM 1.73 sizce protein alsam herhangi bir sakıncası nı gorurumuyum

 • BELMA

  BEN SAĞLIKÇIYIM NASILDA YANLI YAZMIŞSINIZ. İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİN. ZARARLARINI YAZSANIZA. KARACİĞER FONKSİYONLARINI NE YAPIYOR?

  • yasinolmez

   Buyrun sayın sağlıkçı anlatın karaciğer fonksiyonlarına ne yapıyormuş biz de bilgilenelim? Ayrıca yanlı yazacak bir çıkarım yok bundan bir kazanç sağlamıyorum. Bugüne kadar 30 kutu protein kullanmışımdır heralde. Daha yeni check-up’tan geçtim ne kan değerlerimde ne böbrekte ne karaciğerde hiç bir sıkıntı yok aksine değerlerim tam olması gerektiği şekilde çıktı. Doktorum da spor yapıyormuş benim sonuçları görünce o da protein tozu kullanmaya başladı :)

 • anıl

  Yasin hocam bişey sorucam , benim sağ kaburgam yamuk, dogustan olan sadece göruntu sıkıntısı olan bi hastalık. adı Pektus karinatus duymussunuzdur belki . cokta degil ama biraz yamuk. ben kas yapabilirmiyim :/ göğüs kası falan. diyelimki kas oldu o yamukluk kasla dolup duzelirmi yoksa sacma sapan bi goruntumu cikar ? lutfen cevap. Yaş 19 , Boy 1.77 . Kilo 59

  • yasinolmez

   internette araştırdım Allah şifa versin. Ameliyatla düzeliyor sanırım epey ameliyat olan gördüm araştırdığımda. Kasın kötü bir görüntü oluşturacağını düşünmüyorum çünkü kas kaburganın da üzerinde oluşan bir şey aksine faydası da olacağını düşünüyorum görüntüde

 • Burak

  Sevgili Hocam sizi Facebook, Twitter ve bu siteden zevkle takip ediyorum. Başarılarınızın devamını da tüm kalbimle diliyorum. Bir sorum olacak, kalteli protein tozlarını kullanın demişsiniz. Peki sizce hangi markalar iyidir? Mesela siz hangi tozları kullanıyorsunuz Hocam? Cevaplarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar..

  • yasinolmez

   Teşekkürler Burak takip etmene sevindim. info@antreman.net adresine mail atarsan sana yardımcı olmak isterim

 • abdullah

  merhaba hocam.. ben 24 yaşındayım 55 kilo civarlarındayım ve kilo almak istiyorum.. ama işe (garsonluk) gittiğim için pek spor yapamıyorum tavsiye eder misiniz ??

  • yasinolmez

   Merhaba. Sporsuz tavsiye etmem. Bir çözümünü bulup spor yapabileceğin bir işte çalışmanı öneririm

 • melihyener

  Merhaba ben melih 3hafta once spora basladim ama protein tozu almak istiyorum zararlari varmidir protein tozunu bıraktıktan sonra tavsiyede buluna bilirmisiniz ?

  • yasinolmez

   Merhaba Melih. info@antreman.net adresine mail atarsan sana ürün önerisinde bulunabilirim kendimiz de satışını yapıyoruz arzu edersen de bizden faturalı olarak alabilirisin

 • soykan

  ilk olarak bu site ve yazdıklarınız için teşekkür ederim ben 18 yaşında 1.83 boyunda 65 kiloyum 5 aydır spor salonuna gidiyorum gitmeden önce 75 kiloydum kas kütlem de beklediğim bir artış olmadı onun için protein tozu almaya karar verdim ama hangisini almalıyım bilemiyorum bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum bir de protein tozu kullanımı belli bir süre sonra bıraktığımda kas kütlem de bir azalma yada yağlanmayla karşılaşılır mıyım ?

  • yasinolmez

   Hayır bıraktığında kötü bir etkiyle karşılaşmazsın sadece kas kütlende bir miktar azalış olur haliyle uzun süre yapmazsan. Ürün önerisi olaran info@antreman.net adresine mail atarsan bütçene göre detaylı olarak öneride bulunur/yardımcı olabilirim. Kendim de faturalı olarak ürün satışı yapmaktayım arzu edersen de kapıda ödemeli veya eft ile gönderim yapabilirim

 • anil

  Merabalar 1.73 boyundayim 70 kiloyum spor salonuna yeni basladim 1 hafta kadar oldu protein tozu satin almak istiyorum kullanmaya baslasam yarari veya zarari olur mu ?

  • yasinolmez

   Merhaba Anıl. Hayır bir zararı olmaz zaten yukarda detaylı olarak yararı/zararı yazıyor kendin karar verebilirsin ama acele etmesen de olur. Bu arada supplement arıyorsan info@antreman.net e mail atarsan supplementler hakkında yardımcı olabilirim çünkü piyasada bilmeyenlere çok yanlış ürün verebiliyorlar mail atarsan yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin

 • Tolga

  Kaslar Beni bekler :)

 • Metin

  ben 2 aydır body yapıyorum daha önceden de alt yapım var ve amacım iyi bir görünüm ve sağlıklı bir fizik. çocukkende büyüme gibi sorunlar yaşadım şimdi vucudumu geliştirme çabasındayım ve disiplinli çalışıyorum yalnız kilom 51 boyum 1.69 zayıf olduğum için çok yoruluyorum bundan ziyade kilo almam gerektiğini söylüyorlar salonda. zaten ilk başladığımda 48 kilodaydım. pazu omuz ve kanat baya gelişim gösterdi. anteraman boyunca extrada yapıyorum arada. bunla beraber akrabam kendi yurt dışından takviye için protein tozu aldı kullanmayıp bana gönderdi. bunları nasıl kullanacağımı açıkcası pek kestiremedim

  • yasinolmez

   Yaşını da belirtseydin keşke. Protein tozunun marka ve cinsini verebilirsen kullanımı için yardımcı olabilirim. spordan sonra sütl karıştırıp içebilirsin kilo almanda faydalı olur. Bir de beslenme bölümümüze göz at.

 • Etemdonmez

  Peki hocam bu protein tozunu günlük kac gr kullanılmalıdır ? Ve yaptığımız egzersize göre mı kullanılmalıdır?

  • yasinolmez

   Vücut geliştirme yapan kişilerin kas inşası için günlük alması gereken protein miktarı kilosu başına 1,8 – 2,0 gr’dır. Şöyle ki mesela 65 kilo olan bir insan günlük 115 ila 130 gr arası protein almalıdır. 1 porsiyon protein tozu karışımının 25 gram protein içerdiğini düşünürsek geri kalan protein ihtiyacını doğal yollardan tamamlamak gerekiyor. Spor harici kullanılmasını önermiyorum.

 • http://www.antreman.net/protein-tozu-nedir-protein-tozu-zararli-mi/ ahmetunver

  Cok güzel bir anlatım olmus adaş hocam ağzına saģlık

  • yasinolmez

   faydalanabildiyseniz ne mutlu

 • osman

  Yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum.Çok başarılı devamını bekliyoruz.

  • http://www.facebook.com/antreman.net yasinolmez

   Teşekkür ederiz Osman Bey. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 • ibrahim

  eline saglik anlattiklarini uygulayacagim

  • http://www.facebook.com/antreman.net yasinolmez

   Kolay gelsin teşekkürler