Weight Gainer(Kilo Aldırıcı) Nedir? Gerekli Mi?

Gainer, Türkçesi kilo aldırıcı olan,vücuda sağlıklı kilo kazandırarak bir besin desteğidir. Sporcular arasında karbonhidrat tozu, kilo aldıcırı, hacim aldırıcı vb gibi isimlerle de kullanılır. İçeriği ortalama %75 karbonhidrat %25 proteinten oluşur. Özellikle zayıf sporcuların kullanması gereken Gainer, uzun süreli ve düzenli kullanımda iyi bir beslenmeyle birlikte çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kondisyon ve performans sporları yapan sporcular için oldukça faydalı olan bu ürün ile ister vücudunuza hacim(kas kütlesi) kazandırırsınız isterseniz de enerjinizi daha fazla arttırarak uzun  süreli antrenmanlar yaparsınız. Gainer’ları nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız yazımızı okumalısınız.

Gainer, süt veya su ile karıştırılarak kullanılan bir destek ürünüdür. Eğer aldığınız kilo probleminiz yoksa ve kalorinizi spor yaparak yakacağınızı düşünüyorsanız gainer‘ı süt ile için.Fakat amacınız kilo almak değilse gainer‘ı ile su ile karıştırmanız daha doğru olacaktır. Süt seçiminde yağlı süt kullanılmamalı (fazla kalori getirisi olacağından dolayı), az yağlı/yarım yağlı sütler kullanılmalıdır. Karışımın oranı günlük 175-200 gram gainer için 450 ml süt şeklinde olmalıdır. Gainer‘ı antrenmandan hemen sonra kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Weight Gainer’ları ve protein tozlarını fazla miktarda kullanmak kalori miktarını arttırarak yağlanmaya neden olabilir. Fakat gainer’ları ölçeğinden az kullanmak da gainer‘in etkisi azalacaktır. En iyi verim için kutuda yazan ölçeğe uyulmalıdır.Tabi bunun yanında doğal beslenmenize de önem vermelisiniz.

CLA Nedir

Weight Gainer Mı? Yoksa Whey Protein mi?

Çoğu sporcu supplement kullanımına ilk weight gainer’lar yani kilo aldırıcılarla başlar(özellikle zayıf sporcular) Bazı genç sporcular da zayıf olmasına rağmen yanılgıya düşerek ilk önce whey proteinlere yönelirler fakat bu yanlıştır. Örneğin (rakamları örnek veriyorum) 1.75 boyunda ve 55 kiloysanız whey proteinle bir işinizin olmaması gerek. Sizin öncelikli amacınız kilonuzu iyi bir beslenme programıyla kombin edilmiş weight gainer ile 55’den 65-70’lere çıkarmanız gerek, bunun ardından da fazla yağlardan diyet ve cardio antremanlarıyla kurtulup, whey proteinle yağsız kaş inşasına çalışabilirsiniz. Yani sistem böyle işler. Kas yapmak istiyorsanız önce kilo almanız gerekli. Şöyle düşünün. Çok ince bir ağacı yontarak bir heykel yapmak mı daha kolaydır yoksa geniş ve büyük bir ağacı yontarak heykel yapmak mı? Tabiki geniş ve büyük bir ağacı çok daha rahat yontabiliriz öyle değil mi? İşte aynı mantık burda da işliyor. Zayıf bir yapının üzerine kas inşa etmek çok zorlu ve gerekli olmayan bir iştir. İlk hedef sağlıklı ve kaliteli bol protein ve karbonhidrat içeren bir beslenme programı üzerine weight gainer ile kilo almak, ardından da o vücudu yontmaktır.

Weight Gainer Zararlı Mı?

Weight gainer’lar tıpkı protein tozları gibi zararsızlardır. Weight gainer’lar saf ürünler değillerdir, şöyle ki protein, karbonhidrat, creatine, amino asitler vs pek çok şeyin karışımıyla elde edilir. Bunun nedeni maksimum kilo artışını sağlayabilmektir. Tabii bu kadar farklı tür besinin karıştırılması kalite faktörünü de etkileyebiliyor. Şöyle düşünün pek çok çeşit etten yapılmış bir kıymayı tercih eder misiniz? Bu kıymanın içinde etin harici yağ, sakatat, kemik vs de olabilir di mi? Weight gainer’lar da işte böyle, eğer kaliteli firmaların ürünlerini alırsanız hiç bir sorun teşkil etmez fakat diğer markaların karışımlarına açıkcası ben güvenmiyorum.

Weight gainer’ların herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur. Kalori olarak yüksek bir destek olduğu için bazı hassas kişilerde fazla kalori sonucu sivilce ve yağlanma yapabilir fakat sorun edilecek düzeyde değildir. İyi bir beslenme ve spor programıyla da desteklenmesiyle kaliteli ürünlerin sağlığa zararlı herhangi bir durumu yoktur, aksine sağlıklıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to friend