Yağ Yakımı Kaç Dakika Sonra Başlar?

Antremanlarda Yağ Yakımı, Kaç Dakika Sonra Başlar?
Özellikle yeni antreman yapmaya başlayan birçok sporcunun merak ettiği konular arasında, Yağ yakımı ne zaman başlar? Kaç dakika sonra başlar? gibi sorular vardır. Bizde Antreman.Net olarak, çok sorulan bu sorunun cevabını sizler için veriyoruz.
Öncelikle yağ yakma süresinin tahmin edilebilmesi için, antremanın yapıldığı saatlerin bilinmesi önemlidir. Çünkü gelişmeye başlayan ve antreman esnasında çalışan kaslar, yağları harcamadan önce vücutta bulunan karbonhidratları kullanmaktadır. Sabahları aç karnına yapılan antremanlarda yağ yakma süresinin kısaldığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Aç vücutla yapılan ağır sporlar vücudu savunma moduna sokup metabolizmayı yavaşlatacaktır.
Bunun yanı sıra antremanları öğle ve akşam ana öğünlerinden sonra yapmanız durumunda, yağ yakım süresi daha uzun olabilmektedir. Antreman esnasında vücudun yağ yakma süresinin, en erken 12 dakika olduğu belirlenmiştir. Yani vücudunuzun etkili bir şekilde yağ yakmaya başlaması için, en az 12 dakikalık bir antreman yapılması gerekir. Isınma hareketlerinin, yağ yakma süresine dahil olmadığını belirtmek isteriz.

yağ-yakımı
Antreman esnasında aşırı yüklenme olmadan yapacağınız antremanlarda, ortlama 12-15 dakikanın sonunda, vücudunuz yağ yakmaya başlayacaktır. Yani her gün 10-15 dakikalık koşu veya kardiyo egzersizleri yağ yakımı için yeterli olmayacaktır. Esasında yağ yakımının başlamasıyla ilgili net bir süre vermek doğru değil zira 15 dk yürümek ile 15 dk hızlı koşu arasında oldukça fark vardır. Yani tempo, yağ yakımına doğrudan etki eder.

24 yaşında, 55 kg ağırlığında bir kişinin 30 dakikalık yağ yakım nabzında (Max kalp atış hızının %50’si) ve yüksek şiddette (Max kalp atış hızının %75’i) ile yaptığı koşudaki verilere göz atalım.

  • %50 maksimum kalp atım seviyesinde(100nabız) yapılan egzersiz sırasında 30 dakikada toplam 100 kalori harcanırken bunun 60 kalorisi yağdan, 40 kalorisi glikojenden sağlanır.
  • %75 maksimum kalp atım sayısı seviyesinde(145 nabız) yapılan 30 dakikalık egzersizde ise harcanan 220 kalorinin 75 kalorisi yağdan, 145 kalorisi glikojenden sağlanır.

Yani egzersiz şiddeti artarken vücut enerji kaynağı olan karbonhidratlar yerine, yağ depolarını daha etkin kullanır. O nedenle yağ yakımına doğrudan etkisi olan şey, egzersiz şiddetidir.

En Çok Okunanlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to friend