Zayıf Sporcular İçin 7 İpucu

Zayıf sporcular hem kilo almak isterler hem de aldıkları kiloların kas olarak vücutlarına katılmalarını isterler. Aslında kilolu bir kişinin veya sporcunun kilo vererek, yağlarını eritmeleri ve fit bir hal almalarının daha zor olduğunu söylemek mümkün. Zayıf birey, sporcuysa vücudundan yağ oranı oldukça düşüktür. Çelimsiz bir halden kilo alarak ve bu kiloları kas olarak alarak fit olması nispeten daha kolaydır. Hem düzenli spor ve egzersizler yapmanın yanında hem de spor beslenme kategorisi içinde kendine ait olan sporcu diyet listeleri uygulaması halinde kısa sürede çelimsizlikten kurtulup güçlü bir vücuda sahip olacaklardır. Bunun için atılacak adımlar.

Çelimsiz ve zayıf olarak kalmak, belli bir süre bu haliyle yaşamak insanda güven kaybı yaratabilir. Zira kimi zaman şişman olmaktan daha kötü olabilir. Bunu aşmak için öncelikle pozitif düşünülmeli ve çelimsiz, zayıf halden kurtulacağınıza dair motivasyonun yakalanması gerekir. Zihinsel hazırlığı yaparken bir taraftan da spor beslenme kategorisi takip edilmeli ve bu konuda da bilinçlenilmelidir.

-Antrenman programlarına uyun. Fiziksel gelişim, özel egzersizler ve vücut güçlendirici, kas yapıcı çalışmalarınızı düzenli ve belirli periyotlar halinde yapın. Sakatlık veya farklı bir durum dışında antrenman programlarına kaçırmamaya özen gösterin. Biraz da sabırlı olun çünkü birkaç haftalık değil birkaç aylık bir çalışma süresi sonunda ancak gelişimi fark edeceksiniz. Programlarınızı sürekli değiştirmeyin, aynı programı en az 3 ay uygulayın.

-Sporcu diyet listeleri dahilinde sizin fiziksel gelişiminizi sağlayarak zayıf bir görünümden, güçlü ve kaslı bir hale gelmenizi sağlayacak besin öğelerinden bolca yemelisiniz. İhtiyacınız olan günlük kalori ve protein miktarını tespit edip, onun üzerinde rakamlarda günlük kalori ve protein tüketin. Çok yediğinizi zannediyorken hesaplayınca aslında o kadar da çok yemediğinizi farkedebilirsiniz(pek çok sporcuda bunu gözlemledim)

-İnsan vücudunun ve kasların yaklaşık %70’lik kısmını su oluşturtmaktadır. Bu nedenle bol bol su için. Su tüketiminiz azsa mutlaka arttırın. Az su tüketirseniz kaslarınızın hacmi de o doğrultuda azalacaktır.

-Sporcu beslenme kategorisi içerisinde kilo alıp, kas oluşumunuz ilerledikçe besin türlerini ve miktarlarını değiştirin. Sürekli aynı besinkeri tüketmek vücutta alışkanlığa yol açar.

-Temel egzersizlerle ve hafif ağırlıklarla çalışmalara başlayın. Bir anda yükleme yaparsanız ağır sakatlıklar yaşayabilir ve gelişiminizi erteler belki de vazgeçersiniz. O nedenle bir profesyonel desteği veya iyi araştırmalarla vücudunuzun verdiği tepkilere göre egzersizlerinizi yapın. Ufak bölgelerle uğraşmak yerine temel hareketler olan bench press, deadlift, squat gibi temel hareketler her zaman önceliğiniz olmalı.

-Kontrol edin. Kendinizi sürekli kontrol edin. Kilo almanızı ve kas yapınızın değişimini değerlendirin. Bu sayede motivasyonunuz ilerleyecektir. Olumsuz bir durum karşısında pes etmeyin ve asla vazgeçmeyin. Vazgeçmeyeceğiniz iki şey spor yapmak ve sporcu diyet listeleri konusundaki tutarlılığınızı değiştirmemek olmalı. Unutmayın, kilo almak, kilo vermekten daha kolaydır.

-Kardiyoyu atlamayın! Ağırlık antrenmanlarından sonra yapılacak 10-15 dk’lık koşu, bisiklet vb egzersizler, tüm kas gruplarını aktif ederek daha iyi gelişimi garanti eder.

-Kilo aldırıcı ürünler kullanabilirsiniz. Bu sayede aldığınız kalori miktarını arttırır, sporla birlikte kas kazanarak kilo alırsınız. En İyi 5 Karbonhidrat Tozu

En Çok Okunanlar

6 Comments

 1. AHMET

  Ocak 19, 2018 at 11:17 pm

  Hocam merhaba ben kendimden bahsetmek istiyorum hemen ben 50 kiloyum tam fitnessa gidiyorum çok zayıfım XS bedeni giyiyorum ve 28 beden tarzı şeyleri kullanıyorum esas konuya gelirsek eğer ben bu zayıf halimle kas yapabilir miyim? Bu mümkün mü?

  • edit

   Ocak 23, 2018 at 9:16 am

   Elbette Ahmet. Hatta itirafta bulunayım ben de senin gibi çok zayıf olarak başladım. Şuanda o halime göre 20 kg fazlayım. Kesinlikle spora başla. Başka çaren yok

 2. Alper

  Nisan 27, 2017 at 8:24 pm

  Merhaba hocam 1 yildir bu sporla ugrasiyorum cok zatiftim hacim kazandim vucudm parcali ama kilo sorunum var 57. Kiloyu gecemiyorum karbonhdratin babasini kullandm fayda etmedi antrenmana kac gun gitmeliyim nasl bi program uygulmaliyim sizce

 3. MEHMET ALTINOK

  Mart 29, 2017 at 8:50 pm

  Merhabalar hocam çok şey yazılıp çiziliyor kafam cok karısık ne yapacağımı bilmiyorum. Sorunum şu iki yıldır kilo 70-71 arası gidip geliyordu,troid dengesizliğinden dolayı bir ayda 74 kiloya ulaştım ama aldıgım kilo göbekde birikti ve rahatsız ediyor bu göbeği eritebilirmiyim yada bunu kas olarak çevirebilirmiyim ? ne yapmam hangi yemek diet programını kullanmam gerekiyor kilo alırken göbeğin dahada büyümesinden korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • antreman.net

   Mart 30, 2017 at 8:55 am

   Merhaba. Öncelikle spor yapıyor musunuz? Diyetle elbet bir zayıflama sağlanabilir fakat spor olmadan istediğiniz sıkılığa ulaşmak imkansız. Zaman ayırabiliyorsanız sporla birlikte diyet öneririm mutlaka

   • MEHMET ALTINOK

    Mart 30, 2017 at 12:33 pm

    cevapladıgınız için çok teşekkür ederim hocam,çalışmaktan dolayı spor salonuna gitmeye fırsatım olmuyor maalesef,eve geldiğim zaman birşeyler yapsam olurmu şınav mekik vs gibi yada sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir