Amino Asit Nedir? Amino Asit Çeşitleri Nelerdir?

Aminoasitler
Amino asitler, proteinin ve kasın yapı taşıdır. Proteini oluşturan amino asitlerdir. Amino asitleri evi oluşturan tuğlalara benzetebiliriz, kas inşa etmek için amino asite ihtiyaç duyarız. Tuğlasız duvar örülemeyeceği gibi…
23 çeşit amino asit vardır. Bunların bir bölümü spor için daha önemlidir. Her amino asitte nitrojen sayılarını aynıdır fakat karbon sayıları hepsinde farklıdır. Amino asitleri çeşitlendiren sebep budur.
Amino asitleri vücut kendi üretemez. İsoleucine, leucine, lysine,methionine, phenylalanine,thronine,tryptophan ve valine temel amino asitler olduğu için bunları beslenmeyle dışardan alınması zorunludur. Diğer amino asitleri vücut kendisi üretebilmektedir. Ek olarak glutamine ve taurine’in de sporla ilgilenenler için önemi büyüktür.
Protein içeren bir gıda tüketildiği zaman protein midede pepsin enzimi sayesinde parçalanır ve ince bağırsaklara kadar parçalanma devam eder. Bunun sonucunda proteinden amino asitler tek iki veya üç gruplara bölünür. Tek olanlar direk kana karışır ve karaciğerde emilir. Burada kasların ihtiyacı olduğu miktarda kaslar tarafından kullanılır. Ardından karaciğerden tekrar kana karışıp vücuda dağılabilir veya başka bir amino aside dönüşebilir. Amino asitlerin tümü proteinin yapısına katılmaz. Fazla kalan protein parçalanır. Nitrojen kısmı idrar olarak atılırken karbon olan kısmı yağ olarak vücutta saklanır.

Amino asitler kullanım şekli olarak 3’e ayrılır.Hap, toz ve sıvı.

Tablet Amino Asitler

Bildiğimiz gibi en yaygın kullanıma sahiptir, bazı markaların hapları çok büyüktür yutmanız zor olabilir araştırarak ve sorarak almanızı tavsiye ederim. Hap amino asitlerin en önemli avantajı tadı ve içim zorluğu olmamasıdır, fiyat olarak da en uygun  amino asitler genellikle hap olanlardır. Kana ortalama 15dakikada karışırlar. Ilık suyla içmeniz daha hızlı kana karışmasını sağlar.

 

Toz amino asitler

Toz amino asitler adından da anlaşıldığı gibi tozdur. Suyla karıştırılır. Genelde tadları kötü olduğu için tavsiye edilmez. Ayrıca protein tozu içiyorsanız üzerine bunu da içmeniz sizi ve midenizi çok zorlayacaktır. Hap amino asitlere göre avantajı kana haplardan daha hızlı karışmalarıdır.

Hemen oku  Kahvenin(Kafein) Sporculara Faydası Nedir?

 

Sıvı Amino Asitler

Sıvı amino asitlerin farkı nedir sorusunu çoğu sporcu merak eder.Sıvı amino asitler çok yüksek değerde amino asit barındırırlar. Oran olarak gerçekten çok yüksek içeriğe sahiptirler. Genellikle kaliteli markalar üretir ve fiyat olarak toz ve haplara göre pahalıdır. Fakat en büyük özellikleri kana çok hızlı karışmalarıdır. Gerçekten çok hızlı karışırlar ve direk kaslarımıza nufüz ederler. Maddi durumunuz el veriyorsa sıvı amino asitleri kesinlikle öneririm. Tek dezavantajları tadlarının kötü olmasıdır fakat porsiyonları ufak olduğu için çok sorun teşkil etmez.

7 Comments

 1. Avatar

  mesut

  Kasım 4, 2016 at 9:02 am

  Çaprazbağ ameliyatı oldum liftlere hangi protein iyi gelir yada sen ne tavsiye edersin spor yapıyorum

  • Avatar

   edit

   Kasım 9, 2016 at 1:43 pm

   Protein tozu ve amino asit desteği almanı öneririm, ne kadar iyi beslenirseniz daha kolay toparlar ve daha iyi gelişirsiniz.

  • Avatar

   edit

   Aralık 26, 2016 at 11:46 am

   Proteince zengin beslenmeniz yeterli olacaktır tahribatın daha hızlı iyileşmesi için

 2. Avatar

  Taner

  Ağustos 7, 2014 at 10:50 am

  Merhabalar makalenizi çok beğendim ve size sormak istiyorum 15 yaşındayım spor salonuna gidiyorum egzersizlerimi tamamladıktan sonra amino asit haplarından içmemin vücuduma bir zararı olurmu cevaplarsanız sevinirim iyi günler 🙂

  • Avatar

   Admin

   Ağustos 14, 2014 at 3:46 pm

   Bu yaşta kullanmana gerek yok 17-18 den sonra belki

   • Avatar

    Berkay

    Haziran 4, 2015 at 8:24 pm

    peki ben 17 yaşındayım kullansam sorun olurmu ? neredeyse 1 yıl olucak başlayalı

 3. Avatar

  madalya

  Mart 9, 2014 at 2:05 pm

  güzel bir makale olmuş tebkikler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend