BCAA Nedir? BCAA Gerekli mi?

0 1.315

BCAA

İnsan vücudu her amino asiti kendisi üretemez. Bu üretilemeyen 3 özel amino asitin ismi Lösin, İzolösin ve Valin’dir. BCAA kelimesinin açılımı ise “ Branched Chain Amino Acid’dişr, yani Dallara Ayrılmış Aminoasitler Zinciri’dir. BCAA’yı oluşturan 3 özel amino asit Lösin, İzolösin ve Valin’dir. Bu amino asitler esansiyel yani vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gereken mazno asitler sınıfındadır.

2) BCAA’nın diğer amino asitlerden farkı nedir?

BCAA’nın diğer amino asitlerden en önemli farkı karaciğerde değişime uğramadan direkt kas dokusu tarafından emilerek kullanılmasıdır ki, bu sayede kısa bir sürede kaslar için enerji yaratırlar. Ayrıca BCAA’lar çift zincirli aminoasitlerdir. Bu da onların diğer temel aminoasitlere dönüşebilmelerini sağlar.

6) BCAA’nın faydaları nelerdir?

body

– BCAA kas kaybını önlemeye yardımcıdır.

– Dayanıklılık performansının uzun süre sürdürülmesini sağlar.

– Yağ yakımını destekler.

– Laktik asit üretimini azaltarak yorgunluğu azaltır.

– Kas onarımında rol oynar.

– Aerobik egzersiz kapasitesini arttırır.

– Vücudun yenilenmesi ve kasların toparlanmasına pozitif katkı sağlar.

 

BCAA’ların supplement sektöründe bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni, kaslardaki aminoasitlerin %35 kadarının BCAA’nın içerisindeki Lösin, İzölösin ve Valin’den oluşmasıdır. Ayrıca direkt kas dokusunda çok hızlı bir sürede emildiği için BCAA’nın önemi bir kat daha artmaktadır. Bu da BCAA’yı kas gelişimi açısından en önemli aminoasit yapmaktadır.

BCAA’lar çift zincirli amino asitler demek. Bu amino asitlerin özelliği karaciğerde değil kaslarda metabolizma edilmeleri. Kas kütlesinin %33’ü de BCAA’lardan meydana geliyor. BCAA’lar bildiğiniz gibi lösin, izolösin ve valin amino asitleri BCAA yani çift zincirli amino asitler.

Sovyetlerin 1942 yılında yaptığı deneyde sporculara antrenmandan sonra 4 saat boyunca 15’er gram BCAA veriliyor ve 12 hafta sonra BCAA kullanan sporcuların kas kütlesi 6,3 kg artarken, kullanmayanlarınki 0,9 kg artıyor. Sovyetlerin senelerce olimpiyatları domine etmesindeki önemli nedenlerden birinin BCAA kullanımı olduğu düşünülüyor ve diğeri de Spinat Extractt. Charles Poliquin ve Nick Mitchell gibi dünyanın en ünlü antrenörleri de BCAA megadozlarını öneriyorlar.

Çalışmadan hemen önce 15, çalışma sırasında 15 ve çalışmadan sonraki öğünden 2 saat sonra 15 gr BCAA kullanmak sizin için inanılmaz faydalı olabilir. Sadece kas kütleniz değil kuvvetiniz de büyük oranda artar.

Tabi bu biraz pahalıya mal olacaktır ve herkes bu şekilde kullanamaz. Bunun yerine çalışmadan önce ve çalışmadan sonraki öğünden 2 saat sonra 10’ar gram alabilirsiniz.

Bunun dışında benim tavsiyem BCAA’ları kas protein sentezini arttırmak için kullanmanız.

Yemeklerden 2 saat sonra 2000 mg lösin içerecek kadar BCAA alırsanız kas protein sentezlenmesini artırabilirsiniz. Aynı şekilde antrenman sonrası whey proteini aldıktan 2 saat sonra yine aynı miktarda BCAA alabilirsiniz.

Bitkisel, düşük kaliteli protein aldığınız zaman yanında BCAA alıp proteinin kalitesini arttırabilirsiniz.

BCAA’ların antrenman sonrası kas ağrısını azaltmaktan, yağ yakımını ve kas yapımını hızlandırmaya kadar, diyet sırasında kas yıkımını engelemeye kadar pek çok olumlu etkisi var.

yorum Yap