BCAA Nedir? Ne işe Yarar?

0 1.880

Bcaa Nedir?

BCAA ismi bir kısaltmadır. Açılımı “Branched Chain Amino Acid”dir. Bunun anlamı ise “Dallara Ayrılmış Aminoasitler Zinciri” demektir. BCAA  3 özel amino asitten oluşur. Bu amino asitlerin ismi İzolösin, Lösin ve Valin‘dir. Bu 3 amino asit vücut tarafından üretilemez. O nedenle dışardan alınması gereklidir. Vücudun üretemediği ve dışardan alınması gereken amino asitlere esansiyel amino asitler denir.

Kısaca, BCAA: KAS GELİŞİMİ İÇİN EN ÖNEMLİ 3 AMİNO ASİT

BCAA‘nın diğer amino asit çeşitlerinden en büyük farkı da karaciğerde değişime veya senteze uğramadan kaslar tarafından çok hızlı şekilde direk emilmesidir. Bunun sonucunda kaslar çok hızlı şekilde beslenmiş olurlar. Bir diğer özellikleri de BCAA‘lar çift zincirli amino asitler sınıfındadır. Bu özellik de onlara vücutta diğer temel amino asitlere de dönüşebilme imkanı verir. Yani BCAA‘lar her açıdan kaliteli, nitelikli ve etkili amino asit çeşididir.

Genel olarak BCAA’nın Faydaları Nedir?

  • BCAA kas kaybını önlemeye büyük ölçüde yardım eder(özellikle cardio yapanlar BCAA kullanmazsa kas kaybı kaçınılmazdır)
  • Enerji ve dayanıklılığın uzun süre devam etmesini sağlar.
  • Yağ yakımına destek olur.
  • Kaslardaki laktik asit üretimizi azaltarak yorgunluğu azaltır.
  • Kasları onarır inşa eder.
  • Egzersiz kapasitesini arttır.
  • Vücudun yenilenmesine ve kasları toparlamaya ek katkı sağlar.

Kas dokusundaki amino asitlerin %50ye yakını BCAA’dan oluşur. Daha önce belirttiğim gibi vücut bu amino asidi kendi üretemediği için BCAA ihtiyacı olduğu zaman dışardan alamazsa kaslarda bol miktarda bulunan BCAA depolarından kas yıkımı yaparak bu ihtiyacını giderecektir. Yani biz kas yapmaya çalışırken belki de eksik BCAA alımı yüzünden kas yıkımına bile uğrayabiliriz. O nedenle BCAA alımını dengede tutmak kas kütlesi kazanmakta çok önemlidir. Aksi taktirde kas dokularının gelişmesi pek mümkün olmayacaktır.

Ne kadar BCAA alınmalı?

Spor yapan yetişkin bireyler için günlük 9-10 gram(10.000mg) BCAA yeterlidir. Spordan önce 5 gram spordan sonra 5 gram veya sadece spordan sonra 10 gram şeklinde alabilirsiniz(tabii markaya ve çeşide göre değişebilir) Bu arada genelde BCAA‘lar hap formunda satılır fakat toz formları da mevcuttur. Toz olanları suyla karıştırıldığı için hapa göre daha hızlı kana karışır. Bu arada BCAA su sayesinde vücutta emildiği için BCAA kullanırken mutlaka gün içinde 2,5-3 litre su içmelisiniz.

BCAA’nın Zararı Var mı?

Standart dozlarda doğru ölçüde ve sporla birlikte kullanıldığı takdirde BCAA‘nın insan üzerinde görülmüş hiç bir bir yan etkisi yoktur. Aksine oldukça faydalıdır. Zira vücudun üretemediği elzem amino asitler olması sebebiyle vücuta aktif görev alır. Tabii yine de böbreğiniz ve karaciğerinizde sorun olmamalı. BCAA kullanırsanız diğer supplementler gibi gün içerisinde daha fazla su içmeniz hem sağlığınız için hem de BCAA‘dan tam verim alınabilmesi için gereklidir. Unutmadan hatırlatmakta fayda var, BCAA ürünleri ilaç değil bir gıda ürünüdür.

Protein Tozlarındaki BCAA içerikleri yeterli mi?

Hayır. Protein zaten amino asitlerden oluşuyor, BCAA da bildiğimiz üzere bir grup amino asit. Yani kısaca protein tozunda da BCAA haliyle bulunmak zorunda. Şey gibi düşünün: proteinleri duvar, amino asitleri tuğla, BCAA’yı da çimento. Yani amino asitler ve BCAA, proteini oluşturuyor zaten. Protein tozları içindeki BCAA serbest formda değildir, proteinin kendi yapısındaki BCAA’dır o nedenle her proteinde yazsa da yazmasa da zaten BCAA ortalama aynı miktarda bulunur ve bu içerik sizin BCAA isteğinizi karşılayamaz. Ancak “serbest formda BCAA” olarak belirtilirse bu işe yarar.

BCAA Doğal Olarak Hangi Gıdalarda Bulunur?

Protein içeren her gıda doğal olarak BCAA amino asitleri de bulunur. Örneğin yumurta, et ürünleri, süt ürünleri gibi tüm protein kaynakları. Fakat tabi aktif sporcuysanız supplement olarak alınan BCAA miktarını normal gıdalarla tamamlama imkanınız pek yok gibidir.

En İyi BCAA Hangisi?

yorum Yap