Beta Alanine Nedir? Ne İşe Yarar?

0 2.049

Beta-Alanine Etkileri

Beta alanine bir amino asittir. Pek çok pre-workout yani spor öncesi performans arttırıcı supplementlerde de kullanılır. Beta alanine’in en etkili yanı yorgunluk hissini aşağılara çekip, kasların dayanıklılığını arttırmasıdır. Bu, spor sırasında çıkardığımız set sayısını arttırırken, doğrudan daha güçlü olmamızı ve daha fazla kas yapmamıza neden olur. Beta alanine’i bu denli bilindik yapan işte bu etkidir. Hepimizin bildiği/kullandığı creatine maddesiyle etki olarak benzerlikleri olsa da yapısal olarak çok farklıdırlar, ayrıca ikisi birlikte de kullanılabilir.

Beta Alanine nasıl ve hangi miktarda kullanılır?

Tavsiye edilen kullanım şekli kişinin bünyesine göre değişmekle beraber, 2-5 gram arasındadır. Burada dikkat edilmesi gereken ve pek çok supplement üreticisinin atladığı konu, bu maddenin kullanımının zamana bağlı olmayışıdır. Aynı kreatin gibi, düzenli kullanımda en büyük etkiyi gösteren bu madde, yine de antrenman öncesi ürünlerde daha sıklıkla bulunmaktadır. Bunun, ortaya çıkardığı parestezi etkisinin tüketicilerde “bu supplement işe yarıyor!” hissiyatı vermesinden, kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Yoksa günün hangi saatinde kullandığınızın, antrenman performansı üzerinde etkisi olmadığı belirtiliyor bilimsel araştırmalar sonucunda.

beta alanine

 

Beta Alanine Nasıl ve Ne Kadar Kullanılır?

Günlük kullanım kişiden kişiye değişsse de ortalama 3-5 gram’dır. Beta alanine maddesi düzenli kullanımla etkisi görülen bir maddedir, aynı creatine gibi zamanla vücutta birike birike etkisini ortaya çıkarır. O nedenle düzenli kullanım çok önemlidir. Pre-workout denilen spor öncesi performans arttıcı ürünler kullanıyorsanız içeriğine bakmanızda fayda var çünkü beta alanine içermesi muhtemel. Eğer yeterli miktarda içeriyorsa dışardan ayrıca almanıza gerek kalmayabilir.

Doğal Beta Alanine İçeren Gıdalar

Et(kırmızı ve beyaz), balık ve yumurta gibi gıdalar içerdiği protein nedeniyle beta alanine de içermektedir.

Beta Alanine Zararlı mı?

Kısa kullanımlarda görülen veya bilinen bir yan etkisi olmamasına karşın, özellikle uzun süre ve yüksek ölçeklerde kullanımlarda görülen en büyük yan etki yüz ve elde hissedilen karıncalanma hissidir. Bu karıncalanma hissinin nedeni beta alanine nedeniyle oluyorsa zararsız kabul edilir. Bu hissin nedeni vücudun kendi standart alışkanlığından daha fazla tüketim yapıldığı için hissedilir(dediğim gibi sadece yüksek miktarda alımında) Beta alanine’in bilinen veya belirli bir zararı yoktur. Bahsettiğimiz gibi sonuç olarak bir amino asit. Fakat yine de sağlığından şüphe edenlerin doktora danışmaları daha faydalıdır.

yorum Yap