CrossFit Nedir?

0 1.625

Türkçe anlamı ‘fonksiyonel antreman’ olan CrossFit Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Peki nedir bu fonksiyonel antreman?

CrossFit’de asıl amaç vücudun her bölgesini çalıştırarak vücuda güç,patlayıcı kuvvet,kondisyon,çeviklik ve dayanıklılık kazandırmaktır. Olimpik halter teknikleri,jimnastik ve atletizm gibi ana spor dallarından hareketler birleştirilerek CrossFit methodu oluşturulmuştur. Normal spor salonlarındaki alışagelmiş makinelerin yerini CrossFit’de; Halter,ağırlık topları,kettlebell,lastik(araba lastiği),balyoz,halat,zıplamalık box’lar alıyor ayrıca bunlara ek olarak kendi vücut ağırlığınızla da yapılabilecek birçok hareket var. Bildiğiniz gibi bodybuilding ve normal fitness’da bir veya iki bölge izole edilerek çalıştırılır fakat CrossFit’de ise izolasyon hareketlerinin tersine çoklu eklem ve kas gruplarını çalıştıran yoğunluğu yüksek ve kısa süreli olan antremanlara(Tabata/WOD) odaklanılır. Bu antremanlar sürekli nabız yükselttiği için vücudun hem hormonları hemde metabolizması ateşlemiş olur ve bununda size faydası düşük yağ oranı ve şekilli kaslardır.

Bunların dışında CrossFit için illaki bir spor salonuna gitmenize gerek yok! Evde,otoparkta belirli ekipmanınız olmadan’da bu sporu yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak otoparkınızdaki lastikleri kaldırabilir veya evinizde sağlam bir yere sıçrayıp box jump yapabilirsiniz yada orman’da yürürken bir kütük alıp ağırlık topu yerine kullanabilirsiniz!

Tabii bu sporun böyle kolay göründüğüne bakmayın,düzgün bir beslenme,düzgün bir ekipman ve hızlı bir tempoyla kendinizi en üst seviye’ye kadar zorlayabilir ve çok iyi bir vücut yapabilirsiniz,emin olun ki özgüveniniz artacak ve hayata bakış açınız değişecektir! Hepinize iyi sporlar

yorum Yap