Kasları Geliştirmenin 5 Yolu

2 6.316

Kas yapmak ve sportif, fit bir vücuda kavuşmak için çok çalışmak ve belirli diyetleri uygulamak gerekir. Öncelikle ideal kilonun tespiti ve yağların eritilmesi gerekir. Sporcu beslenmesi konusunda bir uzmandan destek alınarak sporcu beslenme kategorisi belirlenir. Buna göre bir diyet listesi tespit edilir. Ardından bölgesel çalışmalar ve kas yaptırıcı besinler ile destekli bir çalışma programı hazırlanır. Kas geliştirmek için fikir verebilecek 5 yol ise şöyle;

kasli-adam-yemek

-Spor salonuna gidin. Evlerinizde yapacağınız hareketler ve kullandığınız aletler yeterli olmayabilir. Üstelik işin uzmanından tavsiyeler almak faydalı olacaktır. Bazı hareketleri doğru yapıp yapmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca spor salonlarındaki antrenörlerden alacağınız bilgilerle sporcu beslenme kategorisi durumunuzu da tespit etmiş olursunuz. Şöyle de bir gerçek var, spor salonuna düzenli para ödeyeceğiniz için kendinizi ister istemez spor gitmek zorunda hissedeceksiniz.

-Sporcu beslenmesi ve özel diyetler uygulayın. Sadece egzersizler yapmak ve kas geliştirici çalışmaları uygulamak yeterli olmayacaktır. Bir uzman desteğiyle bir diyet listesi uygulayın. Bu liste içerisinde kas yaptırıcı besinler takviyesi yapın. Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Temel Beslenme Programı

-Bölgesel çalışmaları yayın. Sadece kol kası veya sadece göğüs kası çalışmayın. Evet belli bir bölgeye biraz daha ağırlık verin. Ancak çalışacağınız bölgeleri önceden tespit ederek bir orantı oluşturun. Aksi halde iyi gelişim gösteremezsiniz. Her kas grubu bir diğer kas grubundan destek alır, o yüzden her kas grubu dengeli çalıştırılmalıdır.

kasli-adam-before-after

-İnternetten araştırma yapın. Farklı hareketler ve egzersizleri belirleyin. Sürekli aynı hareketlerle aynı bölgeyi çalıştırırsanız kaslarınız bir müddet sonra gelişmeyecektir. Farklı hareketleri araştırın ve setleri değiştirin. 2-3 ayda bir programınızı güncelleyin, fakat çocuk gibi de 10 günde 1 yeni programlar denemeyin.

-Her set ve her hafta mutlaka ağırlıkların üzerine koymaya çalışın. Eğer dengeli şekilde ağırlık yükselterek çalışmazsanız kaslarınıza büyümesi için gerekli uyarıyı verememiş olursunuz, kısaca boşuna çalışmış olursunuz.

Besin destekleri(Supplement) kullanın. Whey protein, kreatin, ve BCAA gibi besin destekleri kas gelişiminize doğrudan katkı sağlayacaktır.

Bunları da okuyun:

En İyi Yağ Yakıcı 5 Bitki

Hangi Besinler Protein İçerir

Kas Gelişimine Engel Olan 5 Hata

Yorumları Göster (2)