Kilo Almak İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Kilo almak bazı insanlar için çok kolayken bazıları içinse imkansıza yakındır. Kilo alamayan insanların metabolizmaları daha hızlı çalışır. Aynı işi yapan iki kişiden metobolizması yavaş olan insan 3000 kalori harcarken,metobolizması hızlı olan kişiler aynı işi 4500-5000 kalori harcayarak yapabiliyor. İşte bu nedenle kilo alımı zorlaşır. Aslında olay basittir, günde 4000 kalori harcıyorsan, bunu günde 5000-6000 kaloriye çıkartırsan kilo alırsın.Bu tipte insanlar ince yapılıdırlar ve oldukça da çok yemek yerler, peki sorun burda başlıyor? Nasıl doğru yenir?

Sık yapılan yanlışlardan biri de tek seferde çatlarcasına yemeye çalışmak. Hem sindirim esnasında zorluk yaşarsınız hem de gerekli besinleri tam olarak sindiremezsiniz. Günde en az 4 öğün yemelisiniz. En önemlilerinden biri de kahvaltıyı çok iyi ve zengin yapmanız gerekmektedir. Bütün gece aç halde bekleyen kaslar için sabah kahvaltısının önemini siz düşünün. Kilo almak için püf noktalarıdan bahsedersek :

 1.ÇOK FAZLA YEMELİSİNİZ : Vücudunuzu bir makine bir motor gibi düşünün. Yakıtı olmadan çalışamaz, yakıtı biterken de sinyal verir. Eğer beslemezseniz vücut tabiri caizse kendi kendini yemeye başlar ve o zar zor uğraşıp elde ettiğiniz protein bloklarını yani kaslarını tüketir. Günde 6 oğün mutlaka yiyin. Öğün aralarında ise yüksek kalorili fazla yağlı olmayan şeyler atıştırın. Midenizi hiç boş bırakmayın.

 2. YOĞUNLUK ÇALIŞMASI : Az tekrar ve maksimum ağırlıkla çalış,tam konsantre ol,set araları nispeten fazla dinlen, aşırı atremandan kaçın

hizli-kilo-alma

 3.DİNLENME : Kilo almaya çalışıyorsanız kalori yaktıracak her türlü egzersizten uzak durmalısınız.Fazladan efor harcamamaya çalışın.

Kilo almak için beslenme önerileri

 • Yüksek protein ve kalorili besinler tüketin : Süt, kuruyemiş, yumurta, fıstık ezmesi, peynir.
 • Çok yemek zor gelebilir ama çok yemeye alışmalısınız.Mideniz zamanla büyüyecektir. İştah açmak için taze sebzelere yönebilirsiniz, baharatlar, acı biber,az miktar tatlı gibi besinleri yemeklerden önce iştah için alabilirsiniz.
 • Yatmadan 2 saat önce yemek yiyin fakat ağır karbonhidratlardan kaçının. Yağlanmaktan korkmayın, bulk dediğimiz büyüme döneminde yağlanmanız normaldır. Hiç yağ almadan hacim yapılmaz fakat yine de abartmamaya çalışmalısınız.

 

Ve unutmadan, asla pes etmeyin.

6 Comments

 1. Avatar

  Oğuz

  Haziran 27, 2017 at 11:28 am

  200 ml süt,bir tam muz,bir tatlı kaşığı bal,bir yumurta 8 adet ceviz içi bunları blenderda karıştırıp her gece içerseniz 40 günde 8 10 kılo civarı sağlıklı kilo aldırır..

 2. Avatar

  emrah

  Nisan 16, 2015 at 9:52 pm

  Mrb Ben emrah 28 yaşındayım boy 1.89 kılom 65 günlük sabah öğlen akşam ölümüm nasıl olmalı yardı çıkar olursanız sewınırım

 3. Avatar

  Mehmet

  Şubat 22, 2015 at 11:06 am

  Makarna yemelisin

 4. Avatar

  miray

  Ağustos 25, 2014 at 10:06 pm

  Bu arada yaşım 15 🙂 lütfen soruma cevap verin

  • Avatar

   burak

   Ekim 1, 2014 at 4:22 pm

   Boyumuz aynı ben 14 yaşımdayım ve 57 kiloyum ben buna rağmen zayıf olduğumu biliyorum .bizim için ideal kilo en az 63 kilo.ben her gün yiyebildiğim kadsr yumurta yiyiroum haşlanmış tavsiye ederim

 5. Avatar

  miray

  Ağustos 25, 2014 at 9:54 pm

  Merhaba boyum173 kilom 48 bence çok zayıf ve kısayım:( boyunu vekilomu nasıl arttırabilirim? Teşekkürler:-)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend