Kilo Almanın Püf Noktaları

2 918

Kilo Almanın Püf Noktaları

Fazla kilo zararlı olduğu gibi az kilo da zararlıdır.Bazı insanların metabolizması çok hızlı çalışır bu nedenle vücuda giren besinler çok çabuk sindirilir yani yakılır bunun sonucu kilo alamazlar,bazen genetik bazen hormonlar bazen de beslenmek bozukluğundan kilo almada zorlanılabilir.

Kilo almak isteyen ne yapmalı? Kilo almak için günlük ihtiyacımız olan kaloriden fazlasını almamız gereklidir ki vücudumuz onu üzerinde tutabilsin. Örneğin günlük 2500 kalori almamız gerekiyorsa bunu 3500-4000’e hatta 4500’e çıkarırsanız kilo almaya başlarsınız. Fakat burda önemli olan bunları vücüdunuzda tutabilmek için bunların kullanmanız gerektiğidir. Yani bu fazla kalorileri vücut geliştirme sporuyla birlikte uygularsanız o kaloriler size kalıcı olarak kas halinde vücudunuza yüklenecektir.

Eğer aşırı zayıfsanız bir doktorla birlikte çalışmanız çok daha doğru olacaktır çünkü nasıl obezite hastalıksa aşırı zayıflık da hastalıktır. Fakat istediğiniz 1 ila 10 arası bir kilo değeri ise bu değerleri sitemizden bulabileceğiniz beslenme programlarıyla elde edebilmek mümkündür

Vücut geliştirme sporunun temel beslenme sistemi protein ve karbonhidrata ağırlık vererek beslenmektir. Bu size kilo almak için yeterli olacaktır. Kilo almak isteyenler için antreman öncesi karbonhidrat içeren besinler(pilav makarna bulgur vs) antreman sonrası ise protein + karbonhidrat(Gainer içecekleri) almak çok daha faydalı olacaktır. Antreman öncesi aldığımız karbonhidrat spor esnasında bize enerji olarak yakılacaktır.Antreman sonrası ise karbonhidrat kaslarınıza enerji vererek yorgunluğunu alacak protein sayesinde de kas inşa etmenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak çok yemeye alışmalısınız. Yani gerçekten çok yemelisiniz her öğünde proteinizi karbonhidratınızı bol bol almalısınız. Özellikle sabah kahvaltıları 3-4 yumurta yemelisiniz. Gün içinde aç kalmamalısınız. Fakat haliyle çok yağlı yiyecekleri çok yemeniz mide sağlınız açısından çok yararlı olmayacaktır,mideniz kimi zaman bulanabilir. Aynı zamanda tokluk hissi vererek programımızı olumsuz yönde etkiler. Alkol ve koladan mümkün olduğunda uzak durmalısınız. Amacımız sağlıklı kilo almak olduğu için öncelik protein ve karbonhidrattan yana, şeker ve yağdan değil !

Yemeklerimizi hep aynı saatlerde yemeye dikkat etmeli ve gelişi güzel yemeklerden kaçınmalıyız. Psikoloji de beslenmeyi özellikle kilo alamayanlar için çok olumsuz etkiler. Aylarca uğraşıp aldığınız 2-3 kilo yoğun stres hali ve üzüntü ile 1 günde geri verilebilir. O nedenle moralimizi hep üst seviyede tutmalı ve mutlu olmaya çabalamalıyız.Canımızı sıkacak şeylerden uzak durmalıyız.

Yorumları Göster (2)