Kış Mevsiminde Vücut Direncini Sağlamak

0 1.994

Biraz özlettik kendimizi, oluyor arada işte, bazılarımız kilo alınca insan arasına çıkamaz ben de yazamıyorum, itiraf bu.

Arkadaşlar, sizler ile bu soğuk havalara spor yaparken nasıl karşı koyarız ve beslenme konusu üzerinde bir kaç paylaşımda bulunacağız.Vahşi sporcudan entel ev adamlarına dönmeyeceksiniz, korkmayın, sadece bir kaç ipucu.
Bu arada, bu yolda canla başla terleyip, spor salonlarını “ikinci evim” edası ile muhabbet arasına sıkıştıran, aynı muhabbetin sonunda gece yemek sepeti sitesini siparişe boğan arkadaşlar okumasın onlar ile yüz yüze artık.
Kışa merhaba dedik, gündeliklerimizde hızlı bir revizyon oldu, doğuda kar batıda sert rüzgar falan filan..
Konuya dalıyorum.Spor salonuna giden arkadaşlar, nereye gidiyorsanız, mekanın oda sıcaklığında olup olmadığını bizzat sorunuz, Jatomi’ye gidiyorsanız o ayrı tabi, Jatomi candır. Salon içerisinde tek ince bir tişört/şort yeterli olacaktır. Dışarıda duş sonrası vücudunuz soğuk hava karşısında savunmasız kalacak bununla birlikte kat kat giyinmedi iseniz, saç diplerinizi rüzgara teslim etmişseniz, doktordan randevunuzu şimdiden almanızda fayda var.
Bu şekilde hasta olmanız demek; verimsiz geçecek, yaptığınız kasların eriyeceği, hareket edemeyeceğiniz için yeni yağ kardeşlerin vücudunuzda yer edineceği, sevimsiz ilaçlar ile bağınızı güçlendireceğiniz 2-3 gün demek.
Bana bakmayın hiç, Allah şifa versin der geçerim.
sebzeler
Spor alanı evinde olan burjuva sınıfı dahili arkadaşlarımızın çalışmalarını sık ve kısa bir sürede bitirmesinde fayda var, örnek veriyorum; salonda 120 dakika süren çalışmamızı evde 60 dakikaya çekebiliriz, bunun sebebi salonda çalışma aralarında bizi motive edecek görüntüler, kişiler, müzik vs vardır ve çalışmayı yarıda bırakma riskimiz aşağılardadır..lakin evdeki çalışma esnasında verilecek geniş bir ara tembelliğe davetiye çıkaracaktır. (denenmiş, yaşanmış, aha da yazdım)
Aynı zamanda dışarıda bulunduğumuz diğer zaman dilimlerinde ince pamuklu giysileri kat kat giyinmeli bu şekilde vücut ısımızı riske atıp babaanne ilaçları içmekten kurtuluruz.
Gelelim besinlerimize; hala yeşillik ile arası olmayan var mı ? Yoksa aramızda yemek seçenler mi var ?
Ben görevimi yapayım da siz yemek seçmeye devam edin. Kış mevsiminde dinç tutacak önerilerimi dinlenemenizi öneriyorum :
Limon; Her sabah ılık su ile alın, salatada bol bulundurun, çay kolik arkadaşlar bardağa bir kaç damla atsınlar. ve limon size zeytin yağından sonra tavsiye edebileceğim en harika el ve yüz kremidir, lütfen deneyin.
Havuç: Bol miktarda A vitamini içerir. Çok zengin bir kış sebzesidir. Öksürük, solunum yolu ve romatizma hastalıklarına karşı çok yararlıdır. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kanın temizlenmesine ve cildin yenilenmesine de yardımcı olur.
Ispanak: Vücut direncini artıran bu sebze A, C, E ve B vitaminlerinin yanında demir, iyot, magnezyum, protein ve fosfor yönünden de çok zengindir. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve göğüs hastalıklarına karşı çok yararlıdır.
Marul: Kalsiyum açısından çok zengin olan bu sebze, hastalıkların iyileşmesini hızlandırır. A ve C vitaminleri açısından da çok zengindir. Balgamın sökülmesine ve öksürüğün azalmasına yardımcı olur. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak cildi güçlendirir.
Zeytinyağı; yukarıda anlattığım gibi abartmamak şartı ile normal krem gibi kullanabilirsiniz, bunun dışında kahvaltınız onsuz geçmesin, sindirim problemi olanlar gece yatmadan bir yemek kaşığı alsın(mis gibi uyuyorsunuz)
  • Kahvaltılarda roka veya maydanoz atlanmamalı, haşlanmış yumurta eşliğinde sebze salataları yapabilirsiniz. Ayrıca bu, yumurtaları daha kolay yemenizi sağlar.
  • Öğle öncesi meyveli yoğurt sizlere kahvaltı zindeliği verecektir, mümkünse siz hazırlayın.
  • Öğlen çok az karbonhidrat almanız akşama aç kurt karakterinde çıkmanıza engel olacaktır, karbonhidrat yanında tavuk, balık ve ya et olsun, tabii yeşillik eşliğinde..
  • Akşam için en ideal sofralarınız bezelye/brokoli ayarında olsun ve akşam turp alın ki sabaha sizi dinç tutsun.
  • Gün içinde özellikle öğle ve öğleden sonrası yiyeceğiniz 1 adet portakal sizi oldukça dinç tutar. Meyve yemeğe özen gösterin fakat bunun için akşam saatlerini tercih etmeyin.
Zor mu geldi? Sporcu bırakıp diyetisyenlik/aşçılık falan mı yapsam?  diyorsunuz?
Arkadaşlar
Spor yapmak, fit olmak iki dambıl kaldırmak ve ya protein hapları almaktan ibaret olsaydı herkes Jason Statham gibi gezerdi.
Sizin adımlarınız ne kadar ölçülü,disiplinli ve dikkatli ise ulaştığınız nokta o kadar kusursuz ve tatmin edici olacaktır.
Hoşça kalın.
Fit kalın.
yorum Yap