Lor Peynirinden Protein Shake Nasıl Yapılır?

Lor peyniri bildiğimiz gibi iyi ve ucuz bir protein kaynağı. Besin desteği olarak kullanılan whey protein tozu da, lor peynirinin çeşitli filtrelendirme işlemlerinden geçirilip toz hale getirilmesinden oluşuyor. Lor peynirinde %11 protein bulunuyor. Bu proteinin ise %80i yavaş sindirilen kazein %20si ise hızlı sindirilen whey proteinden oluşuyor. Protein tozuna alternatif olarak kullanılabilecek bu shake’i sizler için anlatıyoruz

Lor Shake Yapmak İçin Gerekenler

 • 250 gram lor
 • 400 gr su
 • Bir kaç tatlı kaşığı kakao
 • Tercihe göre 1 muz

 

Bunları blender’ın içine atıp parçacık kalmayana kadar karıştırıyoruz(10-15 saniye karıştırmak yeterli) ardından protein shake’imiz hazır. İsteyen muz koymayabilir fakat içimi kolay olması açısından biz muz da ekledik. Bu shake sayesinde yaklaşık 25 gram protein aldık. Kalori olarak ise 200-250 kaloriye denk. Protein tozu kullanmayanlar ve protein desteği almak isteyenler için gün içinde ara öğünlerde alınabilir. Maliyet hesaplamasına gelirsek iyi bir lor peynirinin kilosu 9 tl. 250 gram lor peyniri yaklaşık 2,25 tl‘ye denk geliyor. Muzu ve kakaoyu da kaba hesapla 1 liradan hesaplarsak 25 gram protein için 3.25 tl gibi bir maliyet karşımıza çıkıyor. Aynı proteini protein tozu olarak bu proteini alsak bakalım maliyet ne olacaktı?

lor peyniri

Örneğin kaliteli ve uygun fiyatlı bir protein tozu olan Nutrend Whey Core 100 Protein üzerinden örnek vereyim. 1 porsiyonu için 30 gram ürünü 300ml suyla karıştırıyoruz ve bu bize 23 gr protein sunuyor. 1 Porsiyonun protein tozunun maliyeti ise sadece 2,39 tl. Lor peyniri ise 3.25 tl‘ye geliyordu… Ayrıca lor peynirindeki gibi kazein yerine daha kaliteli ve işimize yarayan saf whey protein almış oluyoruz. Hem fiyat hem içerik açısından daha uyguna geliyor. Muzu, kakaosu vs lor shake’e koymadığınızı farzedin bu sefer maliyetler kafa kafaya oluyor ama whey protein tozu, gerek whey olması sebebiyle, gerek kana çok hızlı karışabilmesi nedeniyle gerekse içimi,hazırlanışı ve tadının da güzel olması sebebiyle yine lor peynirinden avantajlı oluyor. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın 🙂

Hemen oku  Yağsız Kas Kazanmak İçin Beslenme Programı

Tercih sizin

 

12 Comments

 1. Avatar

  Zamazingo

  Mayıs 31, 2018 at 1:34 pm

  Spordan önce mi sonra mı

  • Avatar

   antreman.net

   Ağustos 24, 2018 at 3:04 pm

   Spordan sonra tüketebilirsin, ara öğünlerde de içilir

 2. Avatar

  Berke

  Nisan 14, 2018 at 11:57 am

  Hocam ben yapıyorum lor peyniri pütürlü pütürlü oluyor içemiyorum bunları yok etmek için bi çözüm varmıdır

  • Avatar

   antreman.net

   Mayıs 22, 2018 at 8:37 am

   Berke biraz miktarı azalt istersen en ideal karışımı kendin ayarla azaltarak

 3. Avatar

  ProteinReiz

  Mart 3, 2017 at 8:14 pm

  ikisini bir yapın. tuzsuz lor peynir kullanın. yukarıdaki tarife bir de üstüne iki ölçek protein tozu attım misss gibi, biraz da tarçın. ve su yerine de süt kullandım. gece gece açlığımı da götürdü daha ne olsundu.
  özet: ikisini de aynı anda kullanın 😀 çilek de atın 😀

 4. Avatar

  Deniz Akgul

  Mayıs 6, 2016 at 6:20 am

  Bu protein shake i spor dan yarım saat önce ve spor sonra sımı yoksa sadece spor a giderken veya çıkarken mi yapıcaz

 5. Avatar

  Deniz Akgul

  Mayıs 6, 2016 at 6:15 am

  Bu protein shake i spor sonrasımı yoksa spordam yarım saat önce spor bitişimi kullanıcaz

 6. Avatar

  ali

  Ekim 22, 2015 at 9:27 pm

  ARKADASLAR BU SIZDEKI TOZ SEVDASI NEDIR ANLAMADIM OLUMUNE TOZU TAVSIYE EDIYORSUNUZ SADETIN SARANI KARDESI SINAN SARAR VAR IS ADAMI BEN BI MAGZADA CALISIYORUM ADAM GELDI VUCUTLU FALAN KONU SPORDN TOZDAN ACILDI ADAMDA DEDI BIZIM TURKLERI ANLAMIYORUM ADAM 2* GUN OLMUS SPORA HEMEN TOZU DAYIYOLAR PALAVRA DOGAL VARKEN TOZA YONLENDIRMEK HELEKI YOK BIRSEY OLMAZ IC IC NE VAR DEMELERI COK TUHAF VE HICBIRININ GIMDESDEN HELAL SERTIFIKASI YOK ANCA ISLERINE GELEN SOZDE HELALCILERDEN SERTIFIKA CIKARIYORLAR DEDI VE HAKLI NEREDEYSE TOZLARLA EVLENECEKSIN YA TOZ TOZ TOZ….

 7. Avatar

  Baran ŞEREF

  Eylül 2, 2015 at 6:25 pm

  Geçen bende muz koymuştum zor içtim, hem tatlı hem tuzlu olmuyor.Benim kullandığım lor peynirinin 100 graminda 20 gram protein var yazıyor.100 gr lor 3-4 kaşık yoğurt birazda su ekleyip böyle shake yapıyorum, tadida ayran gibi oluyor içimi rahat.maliyeti 100 gramı 85-90 kurusa geliyor.dediği gibi 100 gram da 20 gram protein varsa çok iyi..

  • Avatar

   AntremanNET

   Ekim 1, 2015 at 5:13 am

   Teşekkürler Baran bu yorumun da bura kalsın okuyucular yararlanır dediğin mantıklı

  • Avatar

   Deniz

   Mayıs 6, 2016 at 6:14 am

   İyi günler bu protein shake i spor öncesi ve spor sonrasımı içicez yoksa çıkışta yeterli olurmu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend