Sıfır Şeker Zero ve Max Kolalar Zararlı mı?

Şekersiz ürünler “sıfır şeker” sloganıyla ve tatlandırıcılarla nerdeyse her yerde görülebiliyor.Sakızlar,gazlı içecekler,diyet dondurma ve tatlılar aspartamlı olarak raflarda satılıyor

Peki Aspartam Nedir?

Aspartam, kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan bir tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir. Aynı orandaki çay şekerinden 180 kat daha tatlıdır. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Aspartam)

 Aspartam ve Yapay Tatlandırıcaların Ne Zararı Var?
Yapay tatlandırılar vücuda girdiğinde şeker gibi davranarak bağırsakta glikoz emlimi görevindeki sensörleri aktif hale getiriyor.Bunun sonucunda vücut da şeker işlermiş gibi aşırı insülin salgılıyor ve kalori alıyor.Bu, zamanla birlikte kilo kaybından daha çok kilo alımına sebep oluyor.Eğer birisi kilo vermek istiyorsa,yapay tatlandırıcılı ürünlere başvurmamalı, bunun yerine doğal besinleri az tüketerek şeker ihtiyacını karşılamalı.
aspartam

 

Sonuç olarak aspartam,sorbitol,sakarin gibi tatlandırıcıların tamamiyle zararsız olduğunu söylemek zor.Şekerden vazgeçemeyip yapay tanlandırıcıları kullanmak yerine,doğal şeker kaynaklarını az ve dengeli şekilde kullanarak azaltmak,bizce daha mantıklı.

6 Comments

 1. Selim

  Ağustos 7, 2017 at 11:26 am

  Merhaba. Günde iki buçuk litre kola zero tüketerek 6 ayda 60 kilo verdim. Aspartam ya da diğer tatlandırıcıların insülin üzerinde bir etkisi olmadığı çalışmalarla gösterilmiştir. Kanserojen vs. Olabilir fakat kilo için bir problem teşkil etmiyor.

  • antreman.net

   Ağustos 7, 2017 at 2:59 pm

   Günde 2.5 litre kolayı neden tükettiniz ki Selim Bey :/

   • Selim

    Ağustos 13, 2017 at 7:10 am

    mideyi şişirdiği için tokluk hissi veriyordur. günde tek öğünle idare ediyordum. hatta bazı günler hiçbir şey yemiyordum.

 2. mesut

  Ekim 1, 2014 at 6:56 pm

  merhaba,yüzde 100 meyve suyu(elma) için de geçerli mi bu bahsettiğiniz durum ?

 3. yiğit

  Aralık 19, 2013 at 11:16 pm

  Site çok güzel olmuş,tek dezavantajı biraz yavaş olması,sayfaların yavaş açılması. Çok teşekkür ederim,bu güzel ve kullanışı kolay site için :)) sevgiler

  • yasinolmez

   Aralık 21, 2013 at 1:12 am

   Teşekkürler yardımcı olabildiysek ne mutlu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend