Spordan Sonra Ne Yemeli?

Spordan sonra nasıl beslenmek gerektiği ile ilgili çokça soru soruluyor. Bu konu için daha önce 4 defa Mr. Olympia Şampiyonu olmuş Jay Cutler’in makelesini sizler için derledik

“Antremanı bitirdikten sonraki 30 dk içerisinde 2 ölçek protein tozuyla hazırladağım karışımı içerim. Hazırladığım karışım ortalama 60gr protein 35 gram da karbonhidrat içerir. Bunun yanında biraz da pirinç keki yerim ve burdan da 30gram karbonhidrat almış olurum. Yani toplam olarak 60 gram protein, 65 gram karbonhidrat alarak yaklaşık 450-500 kaloriye eş enerjiyi 1 saat içinde depolamış olurum. Protein tozlarıyla doyamıyorum, yani bana bir yemek gibi gelmiyorlar. O nedenle kendimi aç hissdiyorum ve idmandan sonra yiyecek bir şeyler istiyorum. İdmandan sonra metabolizma hızım artıyor, ben de vücudumdan gelen sinyalleri değerlendiriyorum, sinyaller beni uyardığı zaman vücudumu besliyorum. Antremandan 1 saat sonra asıl yemeğimi yiyebiliyorum. Bu da genelde irice bir parça et oluyor. Bu öğünden sonra da 2 saat içinde bir yemek daha yiyorum. Ben sadece vücudumdan gelen sinyallere göre hareket ediyorum, beni ne zaman uyarırsa o zaman besliyorum.”

jay cutler

 

Vücut geliştirme antrenmanından sonra basit şeker tüketilmeli mi?

Esasında şöyle de bir gerçek var. Steroidli dev vücut geliştirme sporcularının beslenme tarzları naturel sporculara her zaman uymaz fakat burada Jay Cutler, natural sporculara uyacak bilgiler de verdiği için bu yorumu paylaştık. Örneğin bazı sporcular ağırlık çalışmasından sonra hemen jelibon,meyve vb gibi basit şeker tüketmeye çalışırlar. Bunun da sebenini spor esnasında boşalan glikojen depolarını doldurmak ve kandaki insulini arttırarak kaslara protein taşınmasını sağlamak olduğunu söylerler. Cevap kısmen doğru fakat bu cevabın altında büyük bir yanlış yatıyor. İlk olarak hiç bir standart ağırlık çalışmasıyla glikojen depoları bitmez. Ortalama bir insanın 1500-2000 kalorilik glikojen deposu bulunur ki en ağır çalışacağınız ağırlık antrenmanında harcadığınız kalori 400-500dür. O nedenle “bunu hemen doldurmam lazım” gibi bir tribe girmeyin. Ayrıca basit şekere yüklendiğimizde kandaki insulin seviyesinin aniden artmasıyla bizim ihtiyacımız olan büyüme hormonu salınımı aniden durur. Bu 2 hormon ters çalışan hormonlardır. Vücudumuz spordan sonra saatlerce büyüme hormonu salgılayacakken basit şekere yüklenmemiz nedeniyle kaslarımızın büyümesi için ihtiyacı olan büyüme hormonunu ellerimizle kesmiş oluruz. O nedenle spordan sonra protein ağırlıklı bir gıda dışında (whey protein,kreatin,bcaa,glutamine vs alınabilir. Hatta protein growth hormonunu arttırır) karbonhidrat ağırlıklı ağır yemek yemek işimize gelmez. En sağlıklı olan spordan bir süre sonra protein alıp, 1 saat kadar sonra da kaliteli(kompleks) karbonhidrat almaktır.

Konuyla ilgili Savaş Cebeci’nin yorumu(detaylı inceleme ile)

8 Comments

 1. Avatar

  umut

  Aralık 17, 2016 at 12:26 am

  hocam şimdi indenksi düşük şeker oranı düşük karbo alımı yapabilirsiniz diyorsunuz nelertüketicegimze dair bilgilendirme yapmadınız, spordan sonra protein tozu yerine şeker,tuz ve yag oranı nerdeyse hiç olmayan 200 gram lor peyniri tüketsek yeterlimidir fayda saglarmı malum türkiyede supplementler pahalı bzilerde böyle çareler aramaktayız saygılar.

  • Avatar

   edit

   Aralık 26, 2016 at 10:02 am

   Bununla ilgili inceleme yapmıştım. 200 gram lor, hesaplı bir whey protein tozundan daha verimsiz ve pahalı oluyor(aynı fiyata geliyor)

 2. Avatar

  Ozan

  Nisan 19, 2016 at 5:14 pm

  hocam 2 aydır fitness’a gidiyorum+ vücut geliştirme programı yapıyorum, boyum 1.85cm kilom ise 81-82 değişiyor. benim sıkıntım ise ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir türlü karın çevresi yağlarından kurtulamıyorum. vücudumun diğer kısımları fit ancak neredeyse bütün yağ karın çevresinde toplanmış. ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkürler

 3. Avatar

  Ey10

  Nisan 4, 2016 at 8:08 pm

  Merhaba hocam 17 yasindayim 1 87 boyum 68 kilom var spora yeni basladim sigara kullaniyorum kilo almak istiyorum yanliz metebolizmam cok iyi aldigim kalori yaktigim kaloriden az neyapmaliyim

  • Avatar

   admin

   Nisan 9, 2016 at 5:18 pm

   Öncelikle sigarayı bırakmanı ve düzenli bir beslenme programıyla birlikte spora devam etmeni öneririm. Bu sayede zaman içerisinde kilon olması gereken kiloların olan 80 ve üstüne doğru çıkacaktır.

 4. Avatar

  murat

  Mart 17, 2016 at 9:21 am

  hocam merhaba ben murat öğretmenim 43 yaşımdayım kalbimde stent var bu sporu çok seviyorum ama çalışma ve beslenme programı verebilir misiniz?saygılar

 5. Avatar

  yavuz

  Kasım 22, 2015 at 1:59 pm

  Merhab Hocam ben iki haftadır fitnesse gidiyorum 1.78 boy ve 53 kiloyum hocam bana zayıf olduğum için protein tozu takfiyesi yapmamı söyledi bende hocama protein tozunun kilo aldırmayacağını söyledim oda bana sana karbonhidrat ağırlıklı protein tozu alcağımı söyledi ne yapmalıyım sizce ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend