Spordan Sonra Ne Yemeli?

4.686

Spordan sonra nasıl beslenmek gerektiği ile ilgili çokça soru soruluyor. Bu konu için daha önce 4 defa Mr. Olympia Şampiyonu olmuş Jay Cutler’in makelesini sizler için derledik

“Antremanı bitirdikten sonraki 30 dk içerisinde 2 ölçek protein tozuyla hazırladağım karışımı içerim. Hazırladığım karışım ortalama 60gr protein 35 gram da karbonhidrat içerir. Bunun yanında biraz da pirinç keki yerim ve burdan da 30gram karbonhidrat almış olurum. Yani toplam olarak 60 gram protein, 65 gram karbonhidrat alarak yaklaşık 450-500 kaloriye eş enerjiyi 1 saat içinde depolamış olurum. Protein tozlarıyla doyamıyorum, yani bana bir yemek gibi gelmiyorlar. O nedenle kendimi aç hissdiyorum ve idmandan sonra yiyecek bir şeyler istiyorum. İdmandan sonra metabolizma hızım artıyor, ben de vücudumdan gelen sinyalleri değerlendiriyorum, sinyaller beni uyardığı zaman vücudumu besliyorum. Antremandan 1 saat sonra asıl yemeğimi yiyebiliyorum. Bu da genelde irice bir parça et oluyor. Bu öğünden sonra da 2 saat içinde bir yemek daha yiyorum. Ben sadece vücudumdan gelen sinyallere göre hareket ediyorum, beni ne zaman uyarırsa o zaman besliyorum.”

jay cutler

 

Vücut geliştirme antrenmanından sonra basit şeker tüketilmeli mi?

Esasında şöyle de bir gerçek var. Steroidli dev vücut geliştirme sporcularının beslenme tarzları naturel sporculara her zaman uymaz fakat burada Jay Cutler, natural sporculara uyacak bilgiler de verdiği için bu yorumu paylaştık. Örneğin bazı sporcular ağırlık çalışmasından sonra hemen jelibon,meyve vb gibi basit şeker tüketmeye çalışırlar. Bunun da sebenini spor esnasında boşalan glikojen depolarını doldurmak ve kandaki insulini arttırarak kaslara protein taşınmasını sağlamak olduğunu söylerler. Cevap kısmen doğru fakat bu cevabın altında büyük bir yanlış yatıyor. İlk olarak hiç bir standart ağırlık çalışmasıyla glikojen depoları bitmez. Ortalama bir insanın 1500-2000 kalorilik glikojen deposu bulunur ki en ağır çalışacağınız ağırlık antrenmanında harcadığınız kalori 400-500dür. O nedenle “bunu hemen doldurmam lazım” gibi bir tribe girmeyin. Ayrıca basit şekere yüklendiğimizde kandaki insulin seviyesinin aniden artmasıyla bizim ihtiyacımız olan büyüme hormonu salınımı aniden durur. Bu 2 hormon ters çalışan hormonlardır. Vücudumuz spordan sonra saatlerce büyüme hormonu salgılayacakken basit şekere yüklenmemiz nedeniyle kaslarımızın büyümesi için ihtiyacı olan büyüme hormonunu ellerimizle kesmiş oluruz. O nedenle spordan sonra protein ağırlıklı bir gıda dışında (whey protein,kreatin,bcaa,glutamine vs alınabilir. Hatta protein growth hormonunu arttırır) karbonhidrat ağırlıklı ağır yemek yemek işimize gelmez. En sağlıklı olan spordan bir süre sonra protein alıp, 1 saat kadar sonra da kaliteli(kompleks) karbonhidrat almaktır.

Konuyla ilgili Savaş Cebeci’nin yorumu(detaylı inceleme ile)