Sütün Kas Gelişimine Etkisi

Şu sıralar süt. vücut geliştiriciler arasında pek tercih edilmemeye ve kötülenmeye başladı. Kullanmamanın sebebi her kişiye göre farklılaşıyor. Bazıları yağlı olması bazıları bağırsakları bozduğu nedeniyle tercih etmediğinden bahsediyor.Ben sütü çok severim,bol bol da içerim. Ayrıca protein içeren diğer ürünlere göre sütün fiyatı gerçekten çok ucuz. Vücut geliştirmenin ağababaları tabir ettiğimiz Clancy Ross, John Grimek gibi isimler başarılarını süte borçlu olduklarını söylerler. Sizce de süte haksızlık etmiyor musunuz?

Günde 1 veya 2 litre süt içilebilir. 1 litre sütte 32 gram protein bulunur. Bu proteinler casein ve whey proteinlerden oluşur. Casein proteini daha yavaş emilmesine nazaran içeriğindeki essential aminolar ile amino asit emilimine büyük katkılar yapar. Ayrıca casein proteininde bulunan amino asitler, whey proteinin kaslarda depolanmasına yardımcı olur. Ortalama bir hesapla 70 kiloluk bir sporcu günde 1 litre süt içerek günlük protein ihtiyacının %20-25ini sütten karşılayabilir ki bu büyük bir orandır.

Sağlıklı kas kütlesi almak için %50 karbonhidrat, %35 protein ve %15 yağ gereklidir. Bu oranlar bize yarım yağlı sütün değerlerini vermektedir. İşte bu nedenle süt gerçekten mükemmel bir nimet, özellikle biz sporcular için.

1 litre sütte :

 • 440 kalori
 • 48 gram karbonhidrat
 • 32 gram protein
 • 15 gram yağ

Bulunur. Başarıyı hedefleyen sporcular için yüksek kalori alımı önemli fakat tabiki yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sütün saf kalabilmiş genetiğiyle henüz oynanamamış yegane bir gıda olduğunu da unutmayın.

süt

Ayrıca :

 • Kalsiyum
 • Lactoferrin
 • Vitamin D

ile çok iyi bir vitamin ve mineral deposudur.

Hangi çeşit süt tercih edilmeli?

Genellikle yarım yağlı süt her türde sporcu için ideal olanıdır. Fakat gerçekten çok zayıfsanız tam yağlı süt kullanmak da fazladan almanız gereken kalori ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca özel bir diyet yapıyorsanız da yağsız süt kullanabilirsiniz.

3 Comments

 1. ismime tıkla!

  Nisan 16, 2018 at 2:33 pm

  teşekkürler

 2. x

  Nisan 16, 2018 at 2:33 pm

  teşekkürler.

 3. Muhammed

  Ağustos 18, 2017 at 4:25 pm

  sizden bana gün içinde bir liste yapmanızı isteyebilirmiyim proteinle alakalı ?
  Kilom:107
  Boyum:1.80
  Yasşım:12

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend