Vücut Geliştirme Nedir?

Vücut Geliştirme, (İngilizce’de Body Building) ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların biraraya getirilmesiyle kasların geliştirilmesidir. Bu spor ile uğraşan kişiye vücut geliştirmeci denir.

Rekabete dayalı bir spordur, vücut geliştirmeciler,fiziksel görünüşlerini sergilerler. Ünlü vücut geliştiricilerden bazıları ise: Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Flex Wheeler Steve Reeves, Serge Nubret ve yenilerden, Ronnie Coleman ile Jay Cutler.

Tarihi 
Vücut geliştirme taş ve ağaçtan yapılan el ağırlıklarını (dumbbell) kullanan atletlerin bulunduğu 11.yüzyıl Hindistan’ına kadar gitmektedir. Bu dönemde Hintliler ilk jimnastik salonlarının bir biçimini de inşa ettiklerine dair kanıtlar bulunmaktadır.Fakat bu dönemdeki vücut geliştirme kasların görünümü değil güç arttırımını sağlamak için uygulanmaktaydı.

over-40-fitness-by-body-type1_b

 

Sonraki Yıllarda 
Eugen Sandow

Günümüzdeki şekliyle vücut geliştirmenin ortaya çıktığı dönem 1880 ile 1930 arasıdır.Bu yıllarda “Vücut Geliştirmenin Babası” olarak anılan Eugen Sandow, kas gösterisiyle insanlara vücut geliştirmeyi tanıtmıştır ve kendi adıyla tanınan ürünler bu daha sonra hızla gelişecek olan vücut geliştirme sanayiinin de ilk ürünleri olmuştur.
Sandow, Yunan heykellerindeki ideal beden ölçülerinin ölçüt almaktaydı

Türkiye’de Vücut Geliştirme 

1950’li yıllarda Halter Federasyonu çatısı altında vücut bulan Vücut Geliştirme sporu ancak 15 yıl sonra tanındı. Şampiyonlar şampiyonu Ahmet Enünlü’nün uluslararası alanda elde ettiği başarılar bu spor dalının iyice duyulması sağlamışltır
1970 yılında Belgrad’da yapılan Dünya şampiyonasında ilk altın madalyasını kazanan Enünlü, 1974’de Verona’da, 1977’de Paris’te, 1978’de Madrid’de, 1979’da Londra’da, 1982’de Brüj’de, 1992’de Ankara’da, 1994’de İzmir’de tam 8 kez Dünyanın zirvesine çıkarken, 1978 yılında Madrid’te Dünya Şampiyonlar şampiyonu unvanına layık görüldü.

3 Comments

 1. tuna

  Şubat 28, 2015 at 8:20 pm

  Merhaba ben birşey sormak istiyorum.18 yaşındayım 1.80 boyunda ve 90 kiloyum. tahminimce 7-8 kilo yag fazlam var.3,5 aydır spor yapıyorum ve cardioya fazla önem göstermedim ve herhangi bir supplement kullanmadım. yağ yakmak ve kas kütlemi korumak(mümkünse arttırmak) istiyorum.Hangi supplement çeşidini/kombinasyonlarını ve markalarını önerirsiniz.(öğrenciyim bu arada:)) İyi gunler

 2. vücut geliştirme

  Mart 25, 2013 at 4:50 am

  Yazınız vücut geliştirme alanında pek çok soruyu yanıtlıyor. Ayrıca sitenizdeki tüm içerikleri vücut geliştirme ile ilgilenen biri olarak çok beğendiğimi belirtmek isterim. Teşekkürler..

  • yasinolmez

   Mart 27, 2013 at 7:12 pm

   Teşekkür ederim. Yazıları tek başıma ve kendim yazıyorum. Sitenize göz attım. Güzel düzenlemişsiniz. Kolay gelsin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend